Είχε αρπάξει την πρόκριση(3-0), αλλά με το 3-2 ο Ολυμπιακός θα λύσει στην Πόλη τους λογαριασμούς του με τη Φενέρ

Όνειρο στο πρώτο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι πλήρωσαν τα λάθη τους στο δεύτερο

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 επί της Φενέρ κι εκεί που είχε στο τσεπάκι του την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference από το πρώτο ματς, είδε τους Τούρκους ν’ αντιδρούν να μειώνουν σε 3-2 και να δίνεται παράταση στην αγωνία για την ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο στην τετράδα.

Οι ερυθρόλευκοι έχουν ελαφρύ προβάδισμα, καθώς σε μια βδομάδα στην Πόλη τους αρκεί και η ισοπαλία για να προκριθούν. Ωστόσο μένει η πικρία πως θα μπορούσαν από σήμερα να «καθαρίσουν» τη Φενέρ που έδειξε μεγάλες επιθετικές αρετές.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε ένταση, τόσο στην κυκλοφορία, όσο και στην πίεσή του, μένοντας ψηλά στο γήπεδο. Στο 1ο λεπτό οι Πειραιώτες είχαν υποψία ευκαιρίας, με τη βαθιά μπαλιά του Ρέτσου για τον Γιόβετιτς, να δυσκολεύει την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά ο Μπεκάο έδιωξε, με τον Λιβάκοβιτς να βρίσκεται εκτός θέσης.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από πλευράς Φενέρμπαχτσε, η οποία ξεδιπλώθηκε ωραία στην κόντρα ελέω της ποιότητας που έχει μεσοεπιθετικά, με τον Τάντιτς, να βρίσκει εκτός περιοχής τον Τζέκο, ο οποίος βρήκε χώρο να κάνει βολέ, αλλά ο Κάρμο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και απομάκρυνε.

Στο ξεκίνημα, η Φενέρμπαχτσε βρήκε τρόπο να σπάσει το πρέσινγκ του Ολυμπιακού, το οποίο δεν ήταν τόσο συντονισμένο. Την πρώτη φορά που κατάφεραν να πιέσουν σωστά, με τον Μασούρα που ειδικεύεται σε αυτό το κομμάτι, να δίνει το σύνθημα, έκαναν τη ζημιά οι Πειραιώτες. Ο Φορτούνης έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή, άργησαν οι φιλοξενούμενοι να πέσουν πάνω του και με ωραίο σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Λιβάκοβιτς, που είδε την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του(1-0).

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Ολυμπιακός απέκτησε τα ηνία του αγώνα, έλεγξε απόλυτα το τέμπο της αναμέτρησης και για μεγάλο διάστημα δεν απειλήθηκε. Η Φενέρμπαχτσε έβγαλε εκνευρισμό στο πρώτο διάστημα μετά το 1-0, ο οποίος την οδήγησε σε φθηνά λάθη, ενώ στα συν για τους Πειραιώτες ήταν το γεγονός ότι είχαν βγάλει εκτός αγώνα τον Τάντιτς.

Στο 16’, οι Πειραιώτες είχαν καλή στιγμή, από την οποία θα μπορούσαν να πάρουν κάτι. Μασούρας και Γιόβετιτς συνεργάστηκαν καλά, με τον Μαυροβούνιο να φέρνει βόλτα σε πρώτη φάση τον Σογιουντσού, ο οποίος έβαλε στοπ σε δεύτερη φάση και ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε.

Στο 27’ ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή στιγμή, με τον Κάρμο να πιάνει καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ και τον Λιβάκοβιτς να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά, μετά η Φενέρμπαχτσε βγήκε επικίνδυνα στην κόντρα, με τον Καχβετσί να επιχειρεί να βρει τον Τάντιτς, αλλά ο Ρέτσος διάβασε τη φάση και έκοψε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 2-0! Οι Πειραιώτες κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Φορτούνης συνέκλινε και έκανε μπαλιά-τρύπα για τον Γιόβετιτς που έσπασε ωραία το οφσάιντ και πλάσαρε από πλάγια θέση τον Λιβάκοβιτς στο 32’.

Η πιο καλή ευκαιρία της Φενέρμπαχτσε για να κάνει κάτι μετά το 4ο λεπτό, ήταν στο 41’. Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν λειτούργησε καλά, έχοντας αργή επιστροφή, με τον Σιμάνσκι να βγάλει ωραία στην κόντρα τους φιλοξενούμενους και να μοιράζει ωραία στον Τάντιτς μέσα στην περιοχή και προς τα αριστερά, αλλά γλίστρησε ο Σέρβος και έκανε «δώρο» την μπάλα στους «ερυθρόλευκους». Στις καθυστερήσεις, ο Καβεχτσί ταλαιπώρησε τον Ολυμπιακό και πήρε ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση. Το εκτέλεσε ο ίδιος και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου πια, κυλούσαν ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Είχε τον έλεγχο του ματς, είχε τη μπάλα στα πόδια, δεν απειλούταν και κρατούσε σχετικά εύκολα τη Φενέρ μακριά από την περιοχή του. Στο 46′ διαγώνιο σουτ του Μασούρα στην κόντρα, το μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς και στο 51′ ο Ελ Κααμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από νέο λάθος στην άμυνα της τουρκικής ομάδας σε πρέσινγκ του Φορτούνη, ο Μαροκινός σούταρε από κοντά, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε με το πόδι. Τελικά, το τρίτο γκολ που έδειξε ότι θα καθάριζε το ματς, ήρθε γρήγορα, στο 57′. Νέο έξοχο ομαδικό πρέσινγκ, αυτή τη φορά ο Έσε έκλεψε με τάκλιν, ο Ελ Κααμπί βρήκε με τη μία τον Τσικίνιο που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε άψογα για το 3-0!

Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει ακόμη… Η Φενέρ έκανε αλλαγές, βγήκε όλη πια στην επίθεση και έπαιξε τα ρέστα της για να ξαναμπεί στο κόλπο της πρόκρισης.

Στο 61’ ήρθε η πρώτη προειδοποίηση, με τον Οσάγι-Σάμουελ να χώνεται στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά ο Τζολάκης του είπε «όχι». Ακολούθησε νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Τούρκους δύο λεπτά μετά, με τον Σιμάνσκι να κάνει εξ επαφής κεφαλιά και τον Τζολάκη να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.

Στο 67’ οι φιλοξενούμενοι σήμαναν αντεπίθεση. Ο Ρέτσος ανέτρεψε τον Οσάγι-Σάμουελ που πήγαινε καρφί για να βγει εκτός γηπέδου. Τάντιτς ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Τζολάκη και μείωσε σε 2-1.

Στο 74′, ήρθε και το γρήγορο δεύτερο τουρκικό γκολ, ενώ πια ο Ολυμπιακός είχε χάσει και το μυαλό του και την τακτική του προσήλωση, ενώ φώναζε ότι είχε μείνει και από δυνάμεις.

Ένα γέμισμα του Τάντιτς από αριστερά, ένα άγγιγμα της μπάλας από τον Γιουκσέκ έστρωσε τη μπάλα στον Καχβετσί και αυτός από πολύ κοντά έκανε το 3-2. Ως το φινάλε, υπήρξαν κάποιες εκατέρωθεν επικίνδυνες επιθέσεις, αλλά όχι η μεγάλη φάση, με τη Φενέρ πάντως να είναι σταθερά σε θέση επίθεσης και τον χωρίς ανάσες Ολυμπιακό να βγάζει το ματς με τις… αναθυμιάσεις. Τελικά κράτησε με νύχια και με δόντια αυτό το υπέρ του σκορ και παρότι το πάρτι δεν ολοκληρώθηκε, το ραντεβού δόθηκε για την επόμενη εβδομάδα στο «Σουκρού Σαράτσογλου», όπου πλέον καλείται να διαχειριστεί το προβάδισμα που πήρε, ώστε να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τετράδα ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο διαιτητής Σάντρο Σέρερ (Ελβετία) ήταν ιδιαίτερα αυστηρός και με την κίτρινη που έδειξε στον Ρέτσο του στερεί το δικαίωμα να παίξει στη ρεβάνς, όπου ο Μεντιλίμπαρ θα έχει τον Ποντένσε.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-2-3-1): Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Τσικίνιο (84′ Ιμπόρα), Έσε, Μασούρας (87′ Κίνι), Γιόβετιτς (82′ Όρτα), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (87′ Ελ Αραμπί).
Φενέρμπαχτσε (Ισμαΐλ Καρτάλ / 4-3-3): Λιβάκοβιτς, Οουστερβόλντε (45′ Καντιόγλου), Μπεκάο (84′ Μπονούτσι), Σογιονσού, Οσάγι-Σάμουελ, Σιμάνσκι, Κρούνιτς (62′ Γιούκσεκ), Ζάιτς (62′ Φρεντ), Τάντιτς, Τζέκο, Καχβετσί.