2010-11: “Εξάρα” 30 χρόνια μετά την τραγωδία

Sports Παρασκήνια

Τριάντα χρόνια μετά το “αιματοβαμμένο” ματς της σεζόν 1980-81, ο Ολυμπιακός γιόρτασε την κατάκτηση του 38ου τίτλου του με νέα “εξάρα” κόντρα στην ΑΕΚ στο Φάληρο. Ο πιο καταιγιστικός Ολυμπιακός του πρωταθλήματος, βρήκε απέναντί του ένα συνονθύλευμα παικτών που αποτελούσαν την Ένωση και μέσα σε 20 λεπτά είχε φροντίσει να στολίσει την τούρτα που θα γιόρταζε την κατάκτηση του τίτλου.

Όλα τελείωσαν στο “Καραϊσκάκης” πριν καλά καλά αρχίσουν. Ο Ράφικ Τζιμπούρ άνοιξε το χορό των γκολ μόλις στο 2ο λεπτό για να το μιμηθεί ο Όλαφ Μέλμπεργκ πέντε λεπτά αργότερα και να έρθει ο Νταβίντ Φουστέρ στο 20΄, προκειμένου να συμπληρώσει την “ερυθρόλευκη τριλογία” του πρώτου ημιχρόνου.

Το πάρτι όμως είχε και συνέχεια. Και το σύνθημα το έδωσε και πάλι ο Ράφικ Τζεμπούρ με το υπέροχο γκολ που πέτυχε, κάνοντας τα πάντα μόνος του στο 61ο λεπτό. Ακολούθησε ένα ακόμη καυτό “ερυθρόλευκο” δεκάλεπτο όπου έφερε ακόμη δυο γκολ για τον Ολυμπιακό, το 5-0 με την σφραγίδα του Κέβιν Μιραλάς και το 6-0 με τον Χολέμπας.