Champions League: Μεγάλες εκπλήξεις στα προκριματικά

Ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες της β’ προκριματικής φάσης του Champions League, από την οποία ξεκινά και την ευρωπαϊκή του πορεία ο Ολυμπιακός.

Στον αγώνα της ΑΕΚ Λάρνακας, η κυπριακή ομάδα έμεινε «όρθια» στη Δανία απέναντι στη Μίντιλαντ (1-1) και θα έχει την ευκαιρία την προσεχή εβδομάδα στη Μεγαλόνησο να διεκδικήσει επί ίσοις όροις την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Ούγγρος επιθετικός, Άνταμ Γκιούρσκο, έβαλε μπροστά στο σκορ τους Κύπριους στο 81ο λεπτό, αλλά τρία λεπτά μετά οι Δανοί ισοφάρισαν με τον Σβιατσένκο.

Με δύο γκολ του Πιέρου Σωτηρίου (26′,35′) η βουλγαρική Λουντογκόρετς «καθάρισε» επί της ουσίας από το πρώτο ματς του β’ προκριματικού γύρου την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, καθώς επικράτησε με 3-0 της Σάμροκ Ρόβερς από την Ιρλανδία.

Υπενθυμίζεται ότι, στη μάχη των προκριματικών μπαίνει το βράδυ της Τετάρτης (20/7, 20:00) και ο Ολυμπιακός, ο οποίος αντιμετωπίζει στο Ισραήλ τη Μακάμπι Χάιφα.

Champions League: Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του β’ προκριματικού γύρου
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – Ζυρίχη (Ελβετία) 3-2
Ζαλγκίρις (Λιθουανία) – Μάλμε (Σουηδία) 1-0
Πιούνικ (Αρμενία) – Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) 0-1
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) 3-0
Μίντιλαντ (Δανία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 1-1
Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία) – Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 1-0
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Σκούπι (Β. Μακεδονία) 2-2