Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ 83-71 και την έφθασε στην τέταρτη θέση

Ο ΠΑΟΚ του Άρη Λυκογιάννη με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε την ΑΕΚ 83-71, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-4 και να πιάσει την «Ένωση» και τον Άρη στην τέταρτη θέση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, έχτισε διαφορά στην τέταρτη περίοδο, και παρόλο που η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση και να «κλέψει» το ματς, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τελικά τη σπουδαία νίκη.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά με τη βοήθεια της έδρας και βρέθηκε γρήγορα με δύο τρίποντα του Φρέιζιερ στο 12-2. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με Φράνκε και Σλαφτσάκη μείωσε σε 16-14. Από εκεί και πέρα, το ματς πήρε τη μορφή ντέρμπι, με αποτέλεσμα η διαφορά της ΑΕΚ να είναι η ελάχιστη δυνατή κατά τη λήξη της πρώτης περιόδου (21-20).

Ο ΠΑΟΚ πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τον Χαντς (23-25). Στη συνέχεια, γι’ αρκετά λεπτά οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Πόλεϊ να γίνεται παράγων του ματς για τον «δικέφαλο του Βορρά», που βρέθηκε με τρίποντο του Χαντς στο +6 (29-35) και με ακόμα ένα του Φράνκε στο +9 (29-38). Η ΑΕΚ με πρωτοστάτη τον Φρέιζιερ κατάφερε να μειώσει προς το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με σκορ 36-39.

Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε αυτό το μικρό προβάδισμα στις αρχές του δεκαλέπτου, μέχρι ο Φρέιζιερ με δικό του σερί να βάλει μπροστά την ΑΕΚ (45-43), πριν ο Μαργαρίτης με σημαντικό τρίποντο απαντήσει (47-48). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει με ψυχολογία και με ακόμα ένα μακρινό σουτ του Χαντς ξέφυγε με 5 (51-56), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 52-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντους του Ράιλι έφτασε μέχρι στο +9 (52-61), ενώ αργότερα πήρε και διψήφια διαφορά 54-65. Η ΑΕΚ προσπάθησε με το δίδυμο Φρέιζιερ και Γουίλιαμς να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 58-65 και 71-75 αργότερα, όμως κάπου εκεί ανέλαβε και πάλι ο Τζέιλεν Ράιλι, που καθάρισε με δύο τρίποντα το ματς για τους φιλοξενούμενος.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 73-81

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (4/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 10 (3/4 δίποντα, 3 ασίστ), ΜακΓκριφ 6 (3 λάθη), Μάντσεν 7 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 16 (6/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Παπαδάκης, Μίτσελ 5, Στρέλνιεκς 5 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 13 (2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιλι 23 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μαργαρίτης 7 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 6, Σαλούστρος 4 (6 ριμπάουντ), Χαντς 17 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πόλι 11 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ