Ο Άρης πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ 77-63

Εκπληκτικοί Χάρελ και Τολιόπουλος

Ο Άρης του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον ΠΑΟΚ και νίκησε 77-63 μέσα σε εκπληκτική ατμόσφαιρα στο «Αλεξάνδρειο», φτάνοντας τα 4 συνεχόμενα ροζ φύλλα στη Stoiximan Basket League. Με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκε στο 11-7 και εδραιώθηκε στην τετράδα, αφήνοντας τους «ασπρόμαυρους» στο 8-10 και σε όχι ιδιαίτερα ασφαλή απόσταση από την 7η θέση!

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να έχει διαρκώς την πρωτοβουλία αλλά τον ΠΑΟΚ να μένει ζωντανός. Παρόλα αυτά, ήταν φανερό πως αν οι γηπεδούχοι πατούσαν κάποια στιγμή το «γκάζι», οι φιλοξενούμενοι δεν θα μπορούσαν εύκολα να αντιδράσουν. Αυτό έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι «κίτρινοι» άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά, η οποία ολοένα και ανέβαινε, ξεπερνώντας και το -6 με το οποίο είχαν ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι!

Κορυφαίος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν ο Ρόνι Χάρελ, που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Άρη, έχοντας 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα. Ηγετικός ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και σημαντικά σουτ στο τέλος, παρόλο που ήταν άστοχος (6/17 εντός πεδιάς). Από πλευράς ΠΑΟΚ, πάλευε μόνος του με 20 πόντους ο Τζαμούνι ΜακΝίς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 0-5 χάρη σε τρίποντο του Γουίλιαμς και καλάθι του ΜακΝίς. Ο Χάρελ απάντησε με τρίποντο, όμως ο Τάουνς με δύσκολο γκολ φάουλ έγραψε το 3-8. Ο Τολιόπουλος μείωσε σε 5-8 με λέι απ, ενώ αμέσως ισοφάρισε με τρίποντο σε 8-8. Ο Χάρελ έβαλε μπροστά τον Άρη με σκορ 11-10 από μακριά, όμως ο ΜακΝίς κάρφωσε και έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (11-12). Ο σέντερ του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο διάστημα του αγώνα και υπέγραψε με δικό του καλάθι το 11-16, ενώ ο Μποχωρίδης με λέι απ μείωσε σε 13-16. Ο Ντε Σόουζα πήρε την ασίστ του Τολιόπουλου και σκόραρε λέι απ, ενώ ο Έλληνας γκαρντ κέρδισε αντιαθλητικό και έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 17-16, όμως ο Τάουνς απάντησε με δικό του λέι απ και έγραψε το 17-18. Ο Μποχωρίδης σκόραρε για τρεις και ο Σταρκ έκλεψε και έβαλε λέι απ για το 22-18, ενώ με δύο βολές του Έλληνα γκαρντ διαμορφώθηκε το 24-20. Η πρώτη περίοδος έληξε 24-22 χάρη σε δύο βολές του Φρίντρικσον.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Σανόγκο έστειλε στο +5 τους γηπεδούχους με το πρώτο του τρίποντο για το 27-22. Ο εξαιρετικός Φρίντρικσον ευστόχησε σε ντράιβ και μείωσε, ενώ δύο βολές του Γουίλιαμς έφεραν ξανά τον ΠΑΟΚ στον πόντο (27-26). Ο Χάρελ έβαλε το τρίτο του σουτ από τα 6,75μ., όμως ο Μίχαλακ του απάντησε με το πρώτο του καλάθι με τη φανέλα του ΠΑΟΚ για το 30-29. Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι με τις ομάδες να απαντούν διαρκώς η μία στην άλλη, ενώ ο Χάρελ βρήκε ξανά στόχο με φόλοου και έβαλε στη συνέχεια λέι απ για το 36-33. Ο ΜακΝίς σκόραρε μετά από ώρα κι έγινε διψήφιος, όμως ο Σταρκ απάντησε αμέσως και ο Περσίδης ευστόχησε σε δύο βολές για το 40-35. Το ημίχρονο έληξε 40-36 χάρη σε μία βολή του Τσιακμά, με τις δύο ομάδες να κάνουν κακές επιλογές στο φινάλε.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος με τον Ντε Σόουζα να παίρνει συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και να γράφει με συνεχόμενους δικούς του πόντους το 45-38. Ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει σε 45-42 χάρη σε βολές του Γουίλιαμς και καλάθι του Άλστον. Ο Μποχωρίδης έδωσε λύση με δύσκολο μακρινό σουτ για το 48-42, ενώ ο Μπάνκστον κάρφωσε μετά την ασίστ του Κατσίβελη για το 51-44. Ο Φρίντρικσον έδωσε κομβική λύση στον ΠΑΟΚ με πολύ δύσκολο τρίποντο στη λήξη επίθεσης για το 51-47, όμως ο «καυτός» Χάρελ απάντησε από την κορυφή και στη συνέχεια έβαλε λέι απ για το 56-49. Μπάνκστον και Μαργαρίτης αντάλλαξαν καρφώματα για το 58-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με σκοπό να τελειώσουν το ματς. Ο Τολιόπουλος με λέι απ έγραψε το 60-51, ενώ ο Χάρελ έβαλε μία βολή για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (61-51). Ο Άλστον με τον ΜακΝίς εξέφρασαν την αντίδραση των φιλοξενούμενων και μείωσαν με καλάθια τους σε 63-55, όμως ο Τολιόπουλος με δύσκολο λέι απ επανέφερε το +10 (65-55). Το σκορ έμεινε σταθερό γι’ αρκετή ώρα, πριν ο ΜακΝίς και ο Σταρκ ανταλλάξουν από μία βολή για το 66-56. Ο σέντερ του ΠΑΟΚ κάρφωσε και μείωσε σε 66-58, όμως ο Τολιόπουλος έβαλε δύο συνεχόμενα μεγάλα σουτ παρόλο που ήταν άστοχος μέχρι τότε, γράφοντας το 72-58 και δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στον Άρη. Από εκεί και πέρα, δεν απέμενε χρόνος για τους φιλοξενούμενους, και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63