Ο Άρης επέστρεψε και νίκησε 69-60 τη Λιετκαμπέλις

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβηκε στο 4-7 στον δεύτερο όμιλο

Με εξαιρετική άμυνα και καθοριστικούς τους Τολιόπουλο και Χάρελ στα τελευταία λεπτά, ο Άρης νίκησε 69-60 τη Λιετκαμπέλις, βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών στο Eurocup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν κατάφερε να καλύψει το -10 της ήττας στον πρώτο γύρο, αλλά ανέβηκε στο 4-7 στον δεύτερο όμιλο, ενώ από την άλλη σ’ αυτό το ρεκόρ υποχώρησαν οι Λιθουανοί.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι από την αρχή του, με τον Άρη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (13-11) κυρίως χάρη στον Γκάλινατ. Στη συνέχεια, η Λιετκαμπέλις πέρασε προσωρινά μπροστά (13-14), με τους «κίτρινους» να απαντούν με σερί 5-0 (18-14) και τον Ορελίκ να διαμορφώνει το 18-16 της πρώτης περιόδου.

Με σερί 6-0 μπήκε η ομάδα του Καστρίτη στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +8 (24-16), στο πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, ο Άρης κρατήθηκε από την άμυνά του και με τα τρίποντα των Χάρελ και Τολιόπουλου ξέφυγε αρχικά στο +10 (30-20), ενώ το ίδιο δίδυμο έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +12 (35-23), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο, το μόνο που άλλαξε ήταν μία βολή του Βάρνας που διαμόρφωσε το 35-24 του πρώτου ημιχρόνου.

Άρης-Λιετκαμπέλις

Το κακό ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκε η Λιετκαμπέλις, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-10 (37-34), στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Χάρελ έδωσε… ανάσα στους «κίτρινους» (41-34), με τους Ορελίκ και Σιρβίντις να φέρνουν το ματς στον πόντο (41-40), στο 26’. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν επέτρεψαν στους Λιθουανούς να πάρουν το προβάδισμα και με τον Ντε Σόουζα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +3 (47-44).

Με απανωτά καλάθια του Ντε Σόουζα ο Άρης ξεκίνησε με 4-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, για το +7 (51-44), με τη Λιετκαμπέλις να απαντά με επιμέρους σκορ 2-10 με μπροστάρη τον Μπίρτσεβιτς, για το προβάδισμα (53-54), στο 34’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε από τους Τολιόπουλο και Χάρελ, οι οποίοι τους έστειλαν στο +5 (62-57), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά οι «κίτρινοι» άντεξαν και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60