O Άρης γκρέμισε το αήττητο του Παναθηναϊκού 70-73 στο ΟΑΚΑ

Η ομάδα του Καστρίτη με σούπερ Σταρκ και Τολιόπουλο έκανε τη μεγάλη έκπληξη

Ο Άρης έκανε την μεγάλη έκπληξη κι έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα κερδίζοντας στο ΟΑΚΑ 70-73.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό πάλεψε σαν να μην υπάρχει… αύριο και εκμεταλλευόμενη την νωθρή και ασόβαρα εικόνα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν πήρε την σπουδαία νίκη που δίνει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Άρη ήταν ο Σταρκ με 14 πόντους, ενώ κάτι περισσότερο από κομβικός αποδείχθηκε ο Βασίλης Τολιόπουλος ο οποίος είχε 12 πόντους με 3 καθοριστικά τρίποντα στην τελευταία περίοδο.

Από πλευράς Παναθηναϊκού που αγωνίστηκε χωρίς τους Ερνάνγκομεθ, Λεσόρ και Παπαπέτρου, από 11 πόντους είχαν Γκραντ και Γκριγκόνις, ενώ ο Μήτογλου είχε 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά, με τον Άρη να μπαίνει πιο στοχευμένα και πιο συγκεντρωμένα στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Χάρελ έδινε τον… τόνο στην επίθεση του Άρη και με 5 δικούς του πόντους, στο πρώτο τρίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-9. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει πόντους από το ζωγραφιστό με πρωταγωνιστή τον Κώστα Αντετοκούνμπο, με το σκορ να είναι 6-11 στο 5’ και τον Έλληνα σέντερ να έχει όλους τους πόντους των γηπεδούχων. Οι Πράσινοι δεν είχαν βρει ρυθμό ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση, ο ΝτεΣόουζα που είχε περάσει στο παρκέ εξέθετε την άμυνα των ψηλών του Παναθηναϊκού και το σκορ δύο λεπτά τον το τέλος της περιόδου ήταν 6-17. Τα πράγματα γινόντουσαν όλο και πιο δύσκολα για τον Παναθηναϊκό, μιας και εκτός από τα συνεχόμενα λάθη στην επίθεση οι Πράσινοι ήταν πολύ κακοί στο ένας εναντίον ενός με τον Σταρκ να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα μπροστά στον Κέντρικ Ναν και να διαμορφώνει το 10-25 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Μια από τα ίδια και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο και τον Άρη να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την κάκιστη νοοτροπία των γηπεδούχων. Γρήγορα 0-4 για τους Θεσσαλονικείς και η διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 10-29, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει να μη μπορεί να αντιδράσει. Ο Αταμάν έριξε στο παρκέ τον Κέντρικ Ναν ο οποίος με προσωπικές ενέργειες, είτε εκτελεστικές είτε δημιουργικές βοήθησε την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να κάνει το 17-32. Ο Άρης, όμως, με… όπλο του τη μεγάλη του ευστοχία από τα 6.57 μ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης (5/12) και στο 15’ το σκορ ήταν 25-38, με τη διαφορά λίγα δεύτερη πριν να είναι στους 17 πόντους 21-38.

Από εκεί και έπειτα το σκηνικό άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει άμυνα και αυτή ήταν η αρχή για το να βρει ρυθμό και στην επίθεση του. Με τους γηπεδούχους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και να οδηγούν τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη σε λάθη κατάφεραν σιγά σιγά να ροκανίζουν τη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο πεντάλεπτου της δεύτερης περιόδου οι “κιτρινόμαυροι” σκόραραν μόλις 1 πόντο με τους Πράσινους να “τρέχουν” σερί 13-1 και να “κλείνουν” το ημίχρονο με σκορ 34-39.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε… αποφασισμένος. Να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα και να πάρει τα ηνία. Και τα κατάφερε. Με τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 42-39, δείχνοντας ότι κάτι… άλλαζε στην αναμέτρηση. Ο Άρης έβρισκε λύσεις στην επίθεση και δεν επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να πάρει διαφορά, αλλά το σημαντικότερο για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι επέστρεψαν στις… εργοστασιακές τους ρυθμίσεις και με την ανοχή των διαιτητών έπαιζαν πολύ σκληρά (πέρα από τα όρια του φάουλ). Παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός στο 25’ ήταν μπροστά με 49-45. Η πολύ σκληρή άμυνα του Άρη δημιουργούσε προβλήματα στους παίκτες του Αταμάν, οι οποίοι όμως προηγήθηκαν με 54-47, έπειτα από ένα φανταστικό φόλοου κάρφωμα του Καλαϊτζάκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη. Οι παίκτες του Καστρίτη στο πρώτο δίλεπτο ξάφνιασαν για τα καλά τους αντιπάλους τους και χωρίς πολλά-πολλά “έτρεξαν” σερί 0-7 και διαμόρφωσαν το 57-51 της τρίτης περιόδου σε 57-58, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα, με τον Εργκίν Αταμάν να μην έχει άλλη επιλογή από το να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος για 3:30 λεπτά, με τον Γκιργκόνις να… σπάει το ρόδι και με δικό του καλάθι να δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 59-58. Στο 35’ το σκορ ήταν στο 62-58 με τους Πράσινους να έχουν βελτιωθεί στην κυκλοφορία της μπάλας και να φθείρουν τους αντιπάλους τους “χτυπώντας” από το “ζωγραφιστό”. Ο Άρης είχε κι άλλη… ζωή. Με τρίποντο του Τολιοπούλου και λέι απ του Καλόγηρου πήρε και πάλι το προβάδισμα, ενώ στην επόμενη φάση ο ΝτεΣόουζα πήρε το πέμπτο φάουλ του Αντετοκούνμπο και έκανε το 62-65, 2:40 πριν το τέλος. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Πράσινους ο Τολιόπουλος με απίθανο τρίποντο έκανε το 62-68, δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, με τον Άρη να τρέχει σερί 0-10. Ο Τολιόπουλος… ξαναχτύπησε με τον ίδιο τρόπο για το 62-71 και τα περιθώρια είχαν στενέψει δραματικά για τον Παναθηναϊκό. Ο Παναθηναϊκός με καλές άμυνες και σωστές επιθέσεις μείωσε σε 66-71, ενώ ο Γκραντ στα 30 δεύτερα έκανε το 68-71, με τον παναθηναϊκό να δέχεται άμεσα το καλάθι και να γίνεται το 68-73, με τον Ναν να μειώνει στους 3 πόντους, 17.7 δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα, αλλά στην επίθεση πήγε να κάνει δύο συνεχόμενα λάθη με την μπάλα να βγαίνει εκτός από τα χέρια των παικτών του Παναθηναϊκού και τον χρόνο που απέμενε να είναι 6.4 δεύτερα. Ο Άρης δε μπόρεσε να κάνει επαναφορά, έγινε το λάθος και οι Πράσινοι είχαν μία ακόμα ευκαιρία. Επαναφορά από την τελική γραμμή, και 6.4 δεύτερα για να σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Ο Παναθηναϊκός βρήκε το σουτ, ο Καλαϊτζάκης αστόχησε και ο Άρης πήρε μια μεγάλη νίκη με 70-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/34 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 22/29 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 19 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 18/38 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/6 βολές, 29 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 28 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα παίξει στα Άνω Λιόσια με την ΑΕΚ Betsson (12/2 στις 20:15), ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (11/2 στις 16:30).