Κρίμα για τον Άρη που έχασε 69-67 από την Τρέντο στην Ιταλία

Επέστρεψε από το -15 η ομάδα της Θεσσαλονίκης αλλά λύγισε στο τέλος

Kρίμα για τον Άρη. Με αντεπίθεση διαρκείας στην Ιταλία, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν και γύρισαν από το -15 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, λυγίζοντας στο φινάλε 69-67 από την Τρέντο για την 9η αγωνιστική του EuroCup.

Μοιραίος για τους «κίτρινους» ήταν ο εκπληκτικός Χάρελ (24π.), ο οποίος είχε 2/3 βολές για το 65-65, 4” πριν το φινάλε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στην επόμενη επίθεση, ο Έλις ευστόχησε σε δίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, χαρίζοντας τη νίκη στους Ιταλούς, και ρίχνοντας τον Άρη στην 8η θέση του ομίλου με ρεκόρ 3-6.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Άρη να βρίσκει σκορ από πολλούς παίκτες για το 10-8 στο 7′. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του Έλις έφεραν την Τρέντο μπροστά στο σκορ (12-10), με τον Χάρελ να απαντά με πέντε δικούς του πόντους για το 17-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Διαδοχικά λάθη, αλλά και αρκετά χαμένα σουτ από τους Θεσσαλονικείς στις αρχές της δεύτερης περιόδου, επέτρεψαν στους Ιταλούς να τρέξουν ένα μικρό σερί και να προηγηθούν για πρώτη φορά με +5 για το 24-19 στο 13′. Μπλούμπεργκς Χάρελ και Σλαφτσάκης «ξεκόλλησαν» επιθετικά τον Άρη (26-27) στο 16′, με τις δύο ομάδες έκτοτε να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με το πρώτο εικοσάλεπτο να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισοπαλία με σκορ 32-32.

Τελείως διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το άσχημο διάστημα του Άρη, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +13 για το 47-34 στο 25′. Χάρελ και Κατσίβελης έδωσαν επιθετική «πνοή» στους Θεσσαλονικείς, μειώνοντας στο 53-43 του δεκαλέπτου.

Μάλιστα, η Τρέντο με ένα σερί 5-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου πήγαν στο +15, δείχνοντας να καθαρίζουν την υπόθεση νίκης. Ωστόσο, ο Άρης, όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά, έβγαλε αντίδραση και με τους Χάρελ και Κατσίβελη σε πρώτο πλάνο, ροκάνισαν τη διαφορά για το 65-64 στο 38′. Ο πρώτος μάλιστα, 4” πριν το φινάλε, με 2/3 βολές ισοφάρισε σε 67-67, με τον Άρη να «πληγώνεται» στο τελευταίο δευτερόλεπτο από τον Έλις, χάνοντας με το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 53-43, 69-67.