H Λανς νίκησε 2-1 τη Σεβίλλη και πήρε την τρίτη θέση

Οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι αλλά η ανωτερότητα δεν είχε αντίκρισμα

Η Σεβίλλη ήταν καλύτερη στο Λανς, ωστόσο είδε τη γαλλική ομάδα να νικά 2-1 και να τερματίζει 3η στον δεύτερο όμιλο του Champions League.

Στο Λανς, στο μοναδικό παιχνίδι του ομίλου με βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Σεβίλλη μπήκε με ξεκάθαρες επιθετικές διαθέσεις. Εξάλλου, θα καταλάμβανε την 3η θέση μόνο με «τρίποντο».

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο ανέλαβε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, μεταφέροντας την πίεση έξω από τα καρέ των γηπεδούχων. Αρχικά, απειλούσε κυρίως μέσω στατικών φάσεων, κορυφαία όλων το έμμεσο στο 8′. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν στιγμές και σε σετ παιχνίδι, με τον Σαμπά να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση στo σουτ που έπιασε ο Ράκιτιτς στο 29′.

Η Λανς μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να ανεβάσει σχετικά τις γραμμές της και να προσπαθήσει να απειλήσει και εκείνη. Ωστόσο, στο 57′ είδε τον προωθημένο Πεδρόσα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της.

Κι όμως, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα, όταν στο 61′ ο Σουμαρέ ανέτρεψε τον Μεδίνα (η παράβαση φαίνεται από το πίσω ριπλέι, αφού αρχικά δόθηκε η εντύπωση ότι ο αμυντικός της Λανς μπερδεύει από μόνος τα πόδια του). Την ευθύνη ανέλαβε ο Φρανκόβσκι, ο οποίος νίκησε τον Ντιμίτροβιτς και έγραψε το 1-0 στο 63′.

Πλέον, η πλάστιγγα είχε γείρει συντριπτικά υπέρ της Λανς και αυτό διότι η Σεβίλλη χρειαζόταν δύο γκολ. Βέβαια, στην τελική ευθεία βρήκε το πρώτο και αυτή με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Εν Νεσίρι. Ο Σαμπά απέκρουσε την προσπάθεια του Ράμος, όμως μέσω VAR διαπιστώθηκε ότι ο πορτιέρε της γαλλικής ομάδας δεν ακουμπούσε τη γραμμή τέρματος κατά την εκτέλεση. Έτσι, ο πολύπειρος στόπερ έστησε εκ νέου την μπάλα στην άσπρη βούλα και έγραψε το 1-1 στο 79′.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Σεβίλλη πίεσε για το δεύτερο γκολ και είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ράμος στο 90’+4′. Αντ’ αυτού, όμως, πλήρωσε τους κενούς χώρους που άφηνε πίσω στην προσπάθειά της για την ολική ανατροπή, βλέποντας τη Λανς να βγαίνει στην αντεπίθεση στο 90’+6′, με τον Φουλζινί να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Τα αποτελέσματα της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Champions League:

Λανς-Σεβίλλη 2-1

(63′ πεν. Φρανκόφσκι, 90’+6′ Φουλζινί – 79′ πεν. Ράμος)

Αϊντχόφεν-Άρσεναλ 1-1