Πρώτη και καλύτερη η Άρσεναλ 6-0 διέλυσε τη Λανς

Η Αϊντχόφεν έκανε την ανατροπή 2-3 στη Σεβίλλη

H Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα διέλυσε με 6-0 τη Λανς, με τα πέντε από αυτά να έχουν έρθει στο πρώτο ημίχρονο και εξασφάλισε την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Champions League.

Η Άρσεναλ έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα στην ιστορία του Champions League που σκοράρει πέντε τέρματα σε ένα ημίχρονο, ενώ είναι μοναδική που προηγείται με διαφορά πέντε γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Παράλληλα, με το ευρύ αυτό ξέσπασμα έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης που έχει πέντε διαφορετικούς σκόρερ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ζεσούς να γίνεται ο μοναδικός που σκοράρει σε κάθε έναν από τους πρώτους τέσσερις αγώνες των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης για λογαριασμό μιας αγγλικής ομάδας.

Την ίδια ώρα… τράβηξε μαζί της ως δεύτερη και την Αϊντχόφεν, η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει με μυθική ανατροπή 3-2 της Σεβίλλης στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Το Αϊντχόφεν-Άρσεναλ την τελευταία αγωνιστική είναι αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά την ίδια ώρα το Λανς-Σεβίλλη θα κρίνει την 3η θέση που θα οδηγήσει στο Europa League, με τους Ισπανούς να ψάχνουν μόνο νίκη και οι Γάλλοι να παίζουν για δύο αποτελέσματα.