Ιστορικό 6-0 της Άρσεναλ εκτός έδρας τη Γουέστ Χαμ

Η πιο βαριά ήττα όλων των εποχών, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, των «σφυριών» από τους «κανονιέρηδες»

Σμπαράλια έκανε η Άρσεναλ τη συμπολίτισσα Γουέστ Χαμ, υποχρεώνοντάς την σε ιστορικό διασυρμό με 6-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου! Πρόκειται για την πιο βαριά ήττα όλων των εποχών, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, των «σφυριών» από τους «κανονιέρηδες», που υποχρέωσαν, μάλιστα, χιλιάδες οπαδούς των γηπεδούχων να φύγουν από το γήπεδο πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο! Επίσης, είναι η μεγαλύτερη σε εύρος εκτός έδρας νίκη για την Άρσεναλ στο πρωτάθλημα!
Πριν 1,5 μήνα και συγκεκριμένα στις 28 Δεκεμβρίου 2023, η Γουέστ Χαμ είχε περάσει εκείνη από την έδρα της Άρσεναλ με 2-0 και τον Ντίνο Μαυροπάνο, μάλιστα, να σκοράρει, σε ένα αποτέλεσμα, ωστόσο, που ήταν λίγο μαγική εικόνα. Απόψε, όμως, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους, παρότι το πρώτο γκολ μπήκε στο 31ο λεπτό! Από εκείνο το σημείο, όμως και μέχρι το 45’+2′, δηλαδή 14 λεπτά, η Άρσεναλ πέτυχε τέσσερα τέρματα!
Στο 32o λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράις -που επέστρεψε ως αντίπαλος στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου- ο Σαλιμπά από το δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ. Στο 41′ ο Σάκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, έκανε το 2-0, ενώ στο 44′ ο Γκάμπριελ με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ και πάλι του Ράις έκανε το 3-0! Είχε, ωστόσο και κερασάκι… Γιατί ο Τροσάρ στο 45’+2′ με ωραίο δεξί τελείωμα εντός περιοχής διαμόρφωσε το 4-0 του ημιχρόνου!
Ο Μόγιες, με την έναρξη του β’ μέρους, πέρασε τον Μαυροπάνο στη θέση του τραγικού Ζουμά, με τον Έλληνα στόπερ να συμμαζεύει κάπως την άμυνα των «σφυριών», η Άρσεναλ, όμως, βρήκε τον τρόπο να πετύχει άλλα δύο γκολ. Στο 64ο λεπτό ο Σάκα σκόραρε για δεύτερη φορά, στέλνοντας την μπάλα στ’ αριστερά του Αρεολά, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Ράις, στο 66′, πληγώνοντας για τα καλά την πρώην ομάδα του.
Με το επιβλητικό «τρίποντο» στην έδρα της συμπολίτισσας Γουέστ Χαμ, η Άρσεναλ έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες και παραμένει πάντα στο κόλπο του τίτλου, αφού «έπιασε» ξανά τη Σίτι στη 2η θέση και μαζί βρίσκονται στο -2 από τη Λίβερπουλ. Οι «πολίτες», βέβαια, έχουν ματς λιγότερο.