Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0 τη Γουέστ Χαμ

Η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε ισοπαλία 1-1 από την Μπόρνμουθ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε άνετα τη Γουέστ Χαμ (3-0) και την προσπέρασε στην Premier League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της μεγαλύτερης φετινής εντός έδρας επικράτησης των «κόκκινων διαβόλων», ήταν ο Γκαρνάτσο, καθώς σημείωσε δύο τέρματα, αμφότερα στην επανάληψη.

Νωρίτερα, ο Χόιλουντ είχε φροντίσει να ανοίξει το σκορ, πετυχαίνοντας το τέταρτο τέρμα του στο αγγλικό πρωτάθλημα μετά από ισάριθμες συμμετοχές.

Με τα «σφυριά» να έχουν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αμέσως μετά με τον Έμερσον και να βλέπουν στη συνέχεια τον Ονάνα να κάνει μερικές καλές επεμβάσεις, διατηρώντας το 1-0 μέχρι να αναλάβει δράση ο Γκαρνάτσο.

Πήρε βαθμό, που ενδέχεται να της φανεί χρυσός στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού η Νότιγχαμ Φόρεστ, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπόρνμουθ, εκτός έδρας.

Τα «κεράσια» πήραν κεφάλι στο σκορ με… γκολ από τα αποδυτήρια, από τον Κλάιφερτ, μόλις στο 5’, αλλά οι «κόκκινοι» βρήκαν την απάντηση στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Χάντσον Οντόι. Το σκορ δεν άλλαξε στην επανάληψη, ενώ η Μπόρνμουθ τελείωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπίλινγκ, με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 84ο λεπτό.

Δεύτερη σερί «βαριά» ήττα για την Τσέλσι, μετά το 4-1 από την Λίβερπουλ, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας αυτή την φορά με 4-2 από την Γουλβς, η οποία με τη σειρά της πήρε το πρώτο της «τρίποντο» μετά από δύο ανεπιτυχείς προσπάθειες και την… προσπέρασε, κατά έναν βαθμό!

Ο Κούνια ήταν εκείνος που υπέγραψε την εντυπωσιακή ανατροπή των «λύκων», με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να κάνει χατ-τρικ και τους «μπλε» να χάνουν το προβάδισμά τους πριν φύγει το ημίχρονο, με αυτογκόλ μάλιστα του Ντισασί.