Η Γουέστ Χαμ πήρε στο δεύτερο μέρος την ισοπαλία 2-2 από την Μπέρνλι

Ήττα της Νότιγχαμ 1-0 από την Μπράιτον με αυτογκόλ

Η Γουέστ Χαμ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Μπέρνλι για την 28η αγωνιστική της Premier League, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε να χάνει με διαφορά δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος, όμως, στην επανάληψη πήρε τον βαθμό.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες παρέμεινε στην 7η θέση με 43 βαθμούς και στο -10 από την Τότεναμ και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, ενώ το σύνολο του Βινσέντ Κομπανί δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό, καθώς με 14 πόντους είναι στο -10 από τη 17η, Νότιγχαμ Φόρεστ.

Εξαιρετικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων που άνοιξαν το σκορ στο 11′ με τον Φοφανά και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Μαυροπάνος με αυτογκόλ σημείωσε το 2-0.

Η Γουέστ Χαμ παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, η έλευση των Άλβαρες και Αντόνιο τη βοήθησε να γίνει πιο απειλητική και στο 46′ ο Πακετά μείωσε σε 2-1. Η Μπέρνλι κλείστηκε για να κρατήσει το υπέρ της σκορ χωρίς, όμως, επιτυχία αφού μπορεί το γκολ του Ινγκς στο 88′ να ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά ο ίδιος παίκτης στο 90+1′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο άλλο παιχνίδι, η Μπράιτον επικράτησε με 1-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ και την έβαλε σε μπελάδες! Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη είναι στην 17η θέση με 24 πόντους και στο +3 από τη 18η Λούτον που έχει 21 βαθμούς και πήρε σημαντικό πόντο (1-1) με την Κρίσταλ Πάλας.

Οι «γλάροι», που ανέβηκαν στην 8η θέση με 42 βαθμούς, πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης με το αυτογκόλ του Άντριου Ομομπαμιντέλε στο 29′ από την εκτέλεση φάουλ του Πασκάλ Γκρος.