Ο Μαυροπάνος πλήγωσε την Άρσεναλ και η Γουέστ Χαμ πέρασε 0-2 απ’ το Emirates

Στην κορυφή πλέον η Λίβερπουλ μετά το δώρο του Έλληνα διεθνή

Ο Ντίνος Μαυροπάνος πλήγωσε την πρώην ομάδα του και με το παρθενικό του γκολ στην Premier League οδήγησε την Γουέστ Χαμ σε νίκη 2-0 επί της Άρσεναλ στο Emirates στο Λονδρέζικο ντέρμπι. Το σύνολο του Ντέιβιντ Μόγες άφησε μετά από 19 αγωνιστικές στην Premier League μόνη πρώτη τη Λίβερπουλ στη βαθμολογία!

Απίστευτο βράδυ αν μη τι άλλο για τον 26χρονο διεθνή μας, τον Ντέιβιντ Μόγες και τη Γουέστ Χαμ, που πανηγύρισε τεράστια νίκη απέναντι στη συμπολίτισσα, έχοντας, κυριολεκτικά, δύο φάσεις, δύο γκολ και ένα χαμένο πέναλτι στο φινάλε! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Άρσεναλ έφτασε την κατοχή μπάλας, στο πρώτο ημίχρονο, στο 75%, αλλά δεν μπορούσε να βρει με τίποτα δίχτυα και «κατάφερε», τελικά, να πάει στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ πίεζε αφόρητα για την ισοφάριση, ήρθε ο Μαυροπάνος και την αποτελείωσε!

Το πράγμα για τους «κανονιέρηδες» στράβωσε από νωρίς, καθώς στο 13ο λεπτό ο Τόμας Σούτσεκ, σε μια πολύ περίεργη φάση, άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι φώναξαν ότι στο ξεκίνημα της φάσης η μπάλα είχε βγει άουτ, αλλά το VAR εξέτασε τη φάση, και παρότι ξεκάθαρο πλάνο δεν υπήρξε ποτέ, μέτρησε το γκολ.

Στο 34ο λεπτό μια κεφαλιά του Σάκα «έβγαλε» με δυσκολία ο Αρεολά, ενώ στο 41′ ο ίδιος παίκτης είχε φοβερό δοκάρι από την κλειστή γωνία! Άστοχη ήταν και η προσπάθεια του Μαρτινέλι λίγο πριν τη λήξη. Στο δεύτερο 45λεπτο, η Άρσεναλ βγήκε με το μαχαίρι στα δόντια για το 1-1 και η Γουέστ Χαμ με ξεκάθαρο στόχο να παίξει φουλ άμυνα και να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Στο 52′, ο Ντέκλαν Ράις παραλίγο να βάλει γκολ -και αυτός- στην πρώην ομάδα του, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω, για να έρθει το απόλυτο σοκ για την ομάδα του Αρτέτα στο 55′, όταν ο Μαυροπάνος προωθήθηκε για ένα κόρνερ και με κεφαλιά, έκανε το 0-2! Η Άρσεναλ στη συνέχεια πίεσε ακόμη περισσότερο, έχανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, αλλά πάλι εκείνη κινδύνεψε να δεχθεί γκολ, με τον Μπενράχμα να χάνει πέναλτι στο φινάλε.

Στο άλλος ματς, νωρίτερα, η Μπράιτον ήταν καταιγιστική κόντρα στην Τότεναμ και με το εντυπωσιακό 4-2 επέστρεψε σε τροχιά Ευρώπης, με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να μείνει πολύ πίσω στη μάχη του τίτλου.

Ο Τζακ Χίνσελγουντ άνοιξε το σκορ στο 11′ από πάσα του Ζοάο Πέδρο, με τον Βραζιλιάνο να ευστοχεί σε πέναλτι λίγο αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Ρομπέρτο ντε Τζέρμπι παρέμειναν επιθετικοί και βρήκαν άλλα δύο τέρματα, πρώτα με φανταστικό σουτ του Εστουπινιάν και κατόπιν με νέο πέναλτι του Πέδρο. Αλέχο Βέλις και Μπεν Ντέιβις μείωσαν στο τέλος, αλλά η Τότεναμ δεν κατάφερε να πάρει κάτι από αυτό το ματς.