Επιστροφή Ντε Μπρόινε στη Σίτι και άνετη πρόκριση 5-0 επί της Χάντερσφιλντ

Η Νότιγχαμ 2-2 με τη Μπλάκπουλ πάει σε επαναληπτικό

Με περίπατο η Μάντσεστερ Σίτι, καθάρισε εύκολα στο FA Cup 5-0 την Χάντερσφιλντ στο «Έτιχαντ», παίρνοντας την πρόκριση στους «32» του θεσμού!

Παίζοντας με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν είχε κανένα θέμα να κάμψε την αντίσταση της ομάδας από τη Β΄ κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Σίτι ήταν ο Φόντεν με δύο γκολ (33′, 65′), ενώ από ένα πρόσθεσαν οι Ντοκού (74′) και Άλβαρες (37′), με το αυτογκόλ του Τζάκσον στο 58′ να κάνει προσωρινά το 3-0. Μεγάλη στιγμή για τους «πολίτες», η επιστροφή του Κέβιν Ντε Μπρόινε στην αγωνιστική δράση μετά από σχεδόν πέντε μήνες, με τον Βέλγο μάλιστα να ακούει ρυθμικά το όνομά του!

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Γουέστ Χαμ έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με αντίπαλο την Μπρίστολ Σίτι, με το παιχνίδι να οδηγείται σε επαναληπτικό, στην έδρα της δεύτερης. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τα «σφυριά», τα οποία και προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τέρμα του Μπόουεν. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού, τόσο ο Μαυροπάνος, όσο και Πακετά, αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού στο πρώτο ημίχρονο. Τελικώς, στο 61′, οι φιλοξενούμενοι, σε μια από τις λίγες ευκαιρίες τους στο ματς ισοφάρισαν για το τελικό 1-1 με τον Κόνγουεϊ.

Σε επαναληπτικό παιχνίδι θα κριθεί και η πρόκριση του αγώνα ανάμεσα στη Νότιγχαμ Φόρεστ και την Μπλάκπουλ (2-2). Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη βρέθηκε στα… σχοινιά από το πρώτο κιόλας μισάωρο, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τα τέρματα των Γκάμπριελ και Μόργκαν στο 25′ και 27′ αντίστοιχα. Στο 39′, ο Ντομίνγκες μείωσε σε 2-1, για να έρθει ο Γκιμπς-Γουάιτ στο 56′ και να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Παρά τις όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων στη φινάλε για την ολική ανατροπή, αυτή δεν ήρθε ποτέ, με την ομάδα της 3ης κατηγορίας να αντέχει μέχρι το φινάλε.