Σώθηκε η Σίτι 1-1 με τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ

Η Άρσεναλ στην κορυφή μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι

Η Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα, έπεσε από τον ουρανό και βρήκε… βαθμό στο «Άνφιλντ» κόντρα στη Λίβερπουλ σε ματς στο οποίο το σύνολο του Κλοπ έχασε σωρεία ευκαιριών, διαμαρτύρεται για δυο περιπτώσεις πέναλτι, αλλά το τελικό 1-1, αφήνει χαμόγελα στην Άρσεναλ που με το πέρας της 28ης αγωνιστικής βρίσκεται στην κορυφή της Premier League.

Τρομερό ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες με τους «πολίτες» να παίρνουν προβάδισμα στο ματς με γκολ του Στόουνς στο 24′ έπειτα από τρομερή εκτέλεση κόρνερ του Ντε Μπρόινε και τους «κόκκινους» να ισοφαρίζουν στο 50′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΜακΆλιστερ.

Ανησυχία στη Σίτι με τον Έντερσον να αποχωρεί τραυματίας μετά το γκολ της ισοφάρισης, επιστροφή στη δράση για τον Μο Σαλάχ που λίγο έλειψε να σκοράρει.

Πέρασε στην… αιωνιότητα η «κόντρα» Κλοπ-Γκουαρδιόλα, καθώς επρόκειτο για την τελευταία αναμέτρηση που τέθηκαν αντιμέτωποι στην Premier League, λόγω της επικείμενης αποχώρησης του Γερμανού από το «Άνφιλντ».

Θρίλερ στην κορυφή με την Άρσεναλ να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 64 βαθμούς, όσους έχει και η Λίβερπουλ, μια ανάσα πίσω η Σίτι που μετρά 63!

Από τα πρώτα λεπτά λοιπόν και οι δυο ομάδες μπήκαν με εκρηκτικότητα και αρκετή διάθεση να απειλήσουν η μια την εστία της άλλης.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκε στη Σίτι και ήρθε μόλις στο 3′. Ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε εξαιρετική ενέργεια, περνώντας την μπάλα αριστερά στον Άλβαρες, που πάτησε περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Κέλεχερ να πέφτει στη γωνία του μπλοκάροντας την μπάλα.

Οι «πολίτες» επέμειναν στον ίδιο ρυθμό και με την συμπλήρωση οκτώ λεπτών στο ματς, απείλησαν ξανά την εστία των γηπεδούχων. Η πάσα του Χάαλαντ στο transition με τον Άλβαρες να την υποδέχεται και να μοιράζει στον Ντε Μπρόινε, αυτός από τα αριστερά της περιοχής σήκωσε την μπάλα που πέρασε ξυστά από την εστία του Κέλεχερ.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 13′ έφτασε για πρώτη φορά με αξιώσεις στην περιοχή του Έντερσον. Όμορφη μπαλιά διαγώνια του Φαν Ντάικ στον Μπράντλεϊ, ο νεαρός θρασύτατα μπήκε περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα , αλλά ο Νούνιες δεν έβαλε την προβολή με την μπάλα να φεύγει άουτ. Δυο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Νούνιες από πλεονεκτική θέση έφυγε άουτ, ενώ στο 19′ το γκολ του Λουίς Ντίας ακυρώθηκε, αφού ο Νούνιες στην αρχή της φάσης ήταν εκτεθειμένος.

Στο 24′ ήρθε το πρώτο γκολ του ντέρμπι. Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε με πανέξυπνο τρόπο ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Στόουνς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, πλάσαρε και άνοιξε το σκορ για τη Σίτι.

Με την συμπλήρωση του ημιώρου, η ομάδα του Κλοπ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Κυκλοφορία με υπομονή με τον Έλιοτ να γίνεται από τα δεξιά αποδέκτης, έκανε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, εκεί όπου ο Σόμποζλαϊ, πετάχτηκε με την κεφαλιά, αλλά αστόχησε.

Στο 42′ οι πρωταθλητές, κινδύνευσαν ξανά με τον Ντίας να κάνει την ατομική ενέργεια και το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σίτι απάντησε στις ευκαιρίες με τον Γουόκερ να κάνει φανταστική ενέργεια από τα δεξιά, και να πατά περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα, αλλά ο επερχόμενος Ντε Μπρόινε δεν βρήκε την μπάλα και το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Λίβερπουλ πήρε τις πρώτες κατοχές, αλλά η φάση που καθόρισε τη συνέχεια υπέρ της ήρθε από «γαλάζια» πόδια. Ο Άκε δέχθηκε την πίεση από τον Σόμποζλαϊ, γύρισε άσχημα την μπάλα προς τον Έντερσον, ο Νούνιες πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα και να κερδίσει πέναλτι από τον Βραζιλιάνο πορτιέρε. Ο ΜακΆλιστερ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Έντερσον για το 1-1.

Το γκολ έβαλε «φτερά» στα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι δημιούργησαν κατηφόρα στο γήπεδο. Κάθε… κατεβασιά των «κόκκινων» προς την περιοχή της Σίτι, ήταν άκρως επικίνδυνη για την ομάδα του Γκουαρδιόλα με τις ευκαιρίες να χάνονται η μια μετά την άλλη.

Στο 59′ οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν με τον Ντίας που έχασε το κοντρόλ πριν εκτελέσει, ενώ στο 63′ χάθηκε σπουδαία στιγμή για την ανατροπή. Ο Σαλάχ έκανε μπαλιά-ξυραφιά στον στον Ντίας, ο Κολομβιανός βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Ορτέγκα, αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο και έφυγε άουτ.

Στο 71′ η Λίβερπουλ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι έχασε μια ακόμη καλή στιγμή, όταν η σέντρα του Ρόμπερτσον βρήκε τον Νούνιες στην περιοχή, αυτός έκανε την προβολή, αλλά ο Ορτέγκα που αντικατέστησε τον τραυματία Έντερσον, απέκρουσε με το σώμα.

Από το πουθενά, η Σίτι λίγο έλειψε να τιμωρήσει την άστοχη Λίβερπουλ όταν στο 73′ ο Κέλεχερ στην έξοδο του έστειλε την μπάλα πάνω στον Φόντεν και αυτή χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Η Λίβερπουλ παρέμεινε εγκατεστημένη στο μισό γήπεδο της Σίτι κυκλοφορώντας την μπάλα, όμως οι παίκτες του Γκουαρδιόλα, λίγο έλειψε να κλέψουν τη νίκη στο 89′. Ο Ντοκού πήρε την μπάλα από την ασίστ του Χάαλαντ, πλάσαρε από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις το ενδιαφέρον μεταφέρθηκε μόνο στην περιοχή της Σίτι, καθώς η Λίβερπουλ πίεσε και ζήτησε δυο φορές πέναλτι σε ανατροπή του Σαλάχ και του ΜακΆλιστερ με τον Όλιβερ να λέει «παίζεται» και να σφυρίζει τη λήξη ματς λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.