Ήττα σοκ της Λίβερπουλ 0-1 απ’ την Κρίσταλ Πάλας

Απομακρύνεται ο τίτλος από τους Reds

Η Λίβερπουλ έχασε τρελές ευκαιρίες, είχε δοκάρι, όμως δεν βρήκε ποτέ απάντηση στο γρήγορο γκολ της Κρίσταλ Πάλας η οποία έφυγε με το 0-1 από το Anfield και κάνει πολύ δύσκολη την υπόθεση τίτλος στους Reds, παρά την ήττα και της Άρσεναλ από την Άστον Βίλα.

Σε ένα από τα ματς της σεζόν, η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε και πλέον είναι 3η στον πίνακα. Μερικές μέρες μετά την εντός έδρας ήττα-μισό αποκλεισμό από το Europa League από την Αταλάντα στο Europa League, οι Reds ηττήθηκαν ξανά στην έδρα τους αυτή τη φορά από την Κρίσταλ Πάλας (0-1) και πλέον χρειάζονται υπέρβαση για να κατακτήσουν την Premier League.

Το ματς δεν ξεκίνησε όπως το είχε φανταστεί ο Κλοπ, καθώς στο 14’ οι φιλοξνούμενοι έκρυψαν την μπάλα, ο Μίτσελ από αριστερά γύρισε και ο Έζε είχε εύκολο έργο από κοντά. Ευτυχώς για την Λίβερπουλ, το 0-1 παρέμεινε και μετά το 17’ όταν ο Ρόμπερτσον ντύθηκε… Μαλντίνι και με τρομερό τάκλιν έκοψε πάνω στη γραμμή την μπάλα στο σκαφτό τελείωμα του Ματετά που είχε νικήσει τον Άλισον. Στο 27’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά αλλά το σουτ του Έντο πήγε στο δοκάρι και στο 30’ ο Άλισον έβαλε stop στον Ματετά για να μην αλλάξει τίποτα μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Reds έχασαν τρομερή ευκαιρία με το κοντινό βολέ του Νούνιες, ενώ η πίεση και τα γεμίσματα συνεχίζονταν. Η Πάλας πλέον αμυνόταν πολύ πίσω και στο φινάλε ήταν μάλλον τυχερή που δεν δέχθηκε γκολ. Στο 72’ ο Σόμποζλαϊ έδωσε στον Ντιόγκο Ζότα που δεν βρήκε την εστία με τον Χέντερσον εξουδετερωμένο και σστο 74’ ο Κέρτις Τζόουνς σε καθαρό τετ-α-τετ στην κόντρα πλάσαρε άουτ. Η αγωνία συνεχίστηκε μέχρι τις καθυστερήσεις για το γκολ που θα έδινε έναν βαθμό που ίσως φαινόταν σημαντικός, όμως στο 91’ φάτσα με το γκολ ο Σαλάχ βρήκε το δοκάρι και το 0-1 διατηρήθηκε.

Στο άλλο ματς που έγινε στην ίδια ώρα, η Φούλαμ νίκησε με 0-2 την Γουέστ Χαμ στη «μάχη» του Λονδίνου χάρη σε δύο γκολ του Αντρέας Περέιρα.