Φρένο της Γιουνάιτεντ στη Λίβερπουλ 2-2

Η ομάδα του Κλοπ υστερεί στην ισοβαθμία της Άρσεναλ

Χωρίς νικητή το μεγάλο αγγλικό ντέρμπι στο «Όλντ Τράφορντ»!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 23′ με γκολ του Ντίας και τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έφτιαξαν ούτε μία τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, να βγάζουν αντίδραση στο δεύτερο, κάνοντας την ανατροπή με γκολ των Μπρούνο Φερνάντες (50′) και Μέινου (67′), πριν η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο 84′.

Έτσι, η Λίβερπουλ έπεσε από την κορυφή της Premier League, υστερώντας στην ισοβαθμία με την Άρσεναλ, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πίσω τους. Όσο για τη Γιουνάιτεντ, η οποία πλήγωσε ξανά τη μεγάλη της αντίπαλο μετά την προ ημερών μεγάλη νίκη της για την προημιτελική φάση του FA Cup, έφτασε τους 49 βαθμούς, πλησιάζοντας στο -8 από την 5η Τότεναμ.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του ντέρμπι, με πολύ γρήγορο ρυθμό και με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Στο 2ο κιόλας λεπτό ο Γκαρνάτσο πήρε την κάθετη του Φερνάντες και σκόραρε περνώντας και τον Κέλεχερ, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Λίβερπουλ έφτιαξε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της, με τον Σαλάχ να βρίσκει με υπέροχη πάσα τον Σόμποσλαϊ, αλλά με τον Ονάνα να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ του με τον Ούγγρο.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Λίβερπουλ πήρε τον έλεγχο, με τον Σόμποσλαϊ να απειλεί ξανά, σουτάροντας με δύναμη από τα όρια της μεγάλης περιοχής, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 18’ η Λίβερπουλ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από συρτό γύρισμα του Ρόμπερτσον, ο επερχόμενος και εντελώς αμαρκάριστος Σόμποσλαϊ πλάσαρε στην κίνηση άστοχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι «μετέφρασαν» την υπεροχή τους σε γκολ στο 23’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον, ο Νούνιες πήρε την κεφαλιά και ο Ντίας πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, ανοίγοντας το σκορ με όμορφο γυριστό!

Η Γιουνάιτεντ απείλησε για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα στο 27’, με τον Φερνάντες να εκτελεί φάουλ και με τον Κασεμίρο να κάνει την κεφαλιά πάσα, αλλά με την μπάλα να περνάει παράλληλα. Η Λίβερπουλ όμως συνέχισε να κυριαρχεί, με τον Ονάνα να αποκρούει σε κόρνερ δύο προσπάθειες του Σαλάχ στο 33’ και στο 34’. Στο 36’ ο Σαλάχ σούταρε ψηλά από πλεονεκτική θέση μετά από γύρισμα του Σόμποσλαϊ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μην έχει φτιάξει ούτε μία τελική.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν… από το πουθενά, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, όταν ο Κουάνσα έκανε λάθος πάσα στο μισό της Λίβερπουλ και ο Φερνάντες σκόραρε από μακριά, εκμεταλλευόμενος το ότι ο Κέλεχερ βρισκόταν πολύ μακριά από την εστία του. Στο 53’ και εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ, η Γιουνάιτεντ απείλησε ξανά με ένα σουτ του Γκαρνάτσο να κοντράρει στον Φαν Ντάικ πριν καταλήξει κόρνερ, ενώ στο 54’ ο Ράσφορντ έκανε μια σέντρα-σουτ με τον Κασεμίρο να μην καταφέρνει να κάνει επαφή με την μπάλα και με τον Κέλεχερ να αποκρούει με μεγάλη δυσκολία.

Στο 55’ η Λίβερπουλ έβγαλε πολύ γρήγορη αντεπίθεση, με τους Σαλάχ και Ντίας να συνεργάζονται και με τον Κολομβιανό να βγάζει ασίστ πάρε-βάλε στον Νούνιες, ο οποίος όμως έκανε κάκιστο τελείωμα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά την κατοχή, αλλά ήταν η Γιουνάιτεντ εκείνη που… χτύπησε ξανά στο 67’, όταν ο Μέινου βρήκε χώρο στα όρια της μεγάλης περιοχής και νίκησε τον Κέλεχερ με απίθανο φαλτσαριστό πλασέ, βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 2-1!

Στη συνέχεια η Λίβερπουλ πήρε ξανά τα ηνία, πιέζοντας και ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 79′, όταν ο Ονάνα απέκρουσε συρτό σουτ του Ντίας, με τον Σαλάχ να παίρνει το… ριμπάουντ, κάνοντας όμως κάκιστο τελείωμα. Τελικά, οι «Reds» ισοφάρισαν στο 84′, με τον Σαλάχ να εκτελεί εύστοχα πέναλτι που έκανε ο Μπισάκα με άτσαλο τάκλιν στον Έλιοτ, ενώ στο 90’+4′ είχε και την ευκαιρία να κάνει την… ανατροπή στην ανατροπή, αλλά ο Ντίας σούταρε ψηλά άουτ από τα όρια της μικρής περιοχής.