Ο Τσιτσιπάς πέρασε εύκολα 2-0 σετ τον Τιάφο και προκρίθηκε στους «16» του Indian Wells

Ο Αμερικανός δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Έλληνα πρωταθλητή

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο11) επικρατώντας 2-0 σετ (3-6, 3-6) του Αμερικανού Φράνσις Τιάφο πήρε την πρόκριση στους «16» καλύτερους του Indian Wells.

Αυτή ήταν η 6η φορά που οι δύο παίκτες βρέθηκαν ως αντίπαλοι, με τον Τσιτσιπά να ισοφαρίζει σε 3-3 τον Αμερικανό, που μέχρι πρότινος μετρούσε μια νίκη περισσότερη, με την πιο πρόσφατη να είναι αυτή στο Laver Cup του 2022.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε break με το «καλημέρα» μετά από ένα εξαιρετικό game, το οποίο αμέσως μετά του έδωσε ώθηση για να κατακτήσει τα πρώτα τρία games της αναμέτρησης. Μέσα σε 78 λεπτά ο Τσιτσιπάς τελείωσε το παιχνίδι.

Ο 25χρονος Έλληνας παίκτης, τώρα θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από τον αγώνα ανάμεσα στον Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Γίρι Λεχέτσκα, που θα αρχίσει στις 02:00 περίπου το πρωί της Δευτέρας.