Ο Ολυμπιακός στα προημιτελικά του Youth League 4-2 στα πέναλτι τη Λανς

Οι ερυθρόλευκοι ανέτρεψαν το σε βάρος τους 0-2 σε 2-2

Στα προημιτελικά του Youth League προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, καθώς λύγισε στα πέναλτι 4-2 τη Λανς. Οι ερυθρόλευκοι στο Καραϊσκάκη πέτυχαν σπουδαία ανατροπή, καθώς αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ 0-2, απάντησαν και ισοφάρισαν σε 2-2.

Η Λανς μπήκε δυνατά στο ματς και καταφέρει να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 19′. Η γαλλική ομάδα πήρε… κεφάλι με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Σισουμπά που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Άντζελο Σίνα.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και απείλησε στο 36′ με το «ψαλιδάκι» του Κωστούλα, όμως το 0-1 παρέμεινε έως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Ολυμπιακός βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη. Η Λανς έφθανε στο 52′ στο 0-2 με τον Φοφανά, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και μέσα σε 4 λεπτά κατάφεραν να αντιδράσουν.

Αρχικά στο 58′ κέρδισαν πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Κωστούλας μειώνοντας σε 1-2 και ξεσηκώνοντας τον κόσμο που είχε βρεθεί μαζικά στο φαληρικό γήπεδο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου κατάφεραν να κάνουν το 2-2. Συγκεκριμένα στο 62′ ο τερματοφύλακας των Γάλλων, Άνταμ Ντελμπλάς έκανε τραγικό λάθος και ο Πνευμονίδης βάζοντας την κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λανς ισοφαρίζοντας.

Στα πέναλτι από τη Λανς ευστόχησαν οι Σισουμπά, Γκάνιου και σκόραραν οι Μπάκουλας, Κωστούλας για τον Ολυμπιακό. Ο Σίνα νίκησε τον Ντιλιουντί και ο Λιατσικούρας έκανε το 3-2.

Ο Σίνα είπε ξανά «όχι», αυτή τη φορά στον Μπερμόν για να έρθει ο Τανούλης να γράψει το 4-2 και να χαρίσει την πρόκριση στους Πειραιώτες.

Διαιτητής: Νταβίντ Σμάιτς (Σλοβενία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης (66′ Τανούλης), Πρεκατές, Κουτσογούλας, Αλαφάκης Λιατσικούρας, Μπάκουλας, Δαρβίρας (33′ Δάμα), Πνευμονίδης (80′ Λώλης), Μπ. Κωστούλας

ΛΑΝΣ (Γιοάν Ντεμόντ): Ντελπλάς, Σανιάν, Μπαλά (76′ Απερί), Γκανιού, Λεν, Σιλά (72′ Μπαναγκά), Ερμπέν, Εσκουφλέρ, Μπερμόν, Σισουμπά, Φοφανά (84′ Ντιλιουϊντί)