Η Λανς 2-1 την Άρσεναλ πανηγύρισε μετά από 19 χρόνια νίκη στο Champions League

Εντυπωσιακό 2-2 στο παιχνίδι της Αϊντχόφεν με τη Σεβίλλη

Η εντυπωσιακή Λανς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 14ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης με το φαβορί του ομίλου, Άρσεναλ, αλλά τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή (2-1) και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο Champions League μετά από 19  χρόνια, ενώ παράλληλα ανάγκασε τους «κανονιέρηδες» στην πρώτη ήττα τους για τη φετινή σεζόν στον 2ο όμιλο του Champions League!

Ματσάρα ήταν και το έτερο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα σε Αϊντχόφεν και Σεβίλλη! Με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ανδαλουσιανοί πήραν δύο φορές το προβάδισμα, αλλά ισοφαρίστηκαν για το τελικό 2-2 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Λανς-Άρσεναλ 2-2

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να δημιουργούν την πρώτη ευκαιρία για γκολ στο 5’, με τον Ντάνσο να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ωστόσο, η Άρσεναλ ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο 14’, όταν μετά από λάθος πίσω πάσα του Τόμασον, ο Σάκα έκλεψε και έδωσε στον Ζεσούς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Λανς βρήκε απάντηση και ισοφάρισε στο 25’, όταν μετά από απρόσεκτη πάσα του Ράγια, ο Ματσάδο έκλεψε και στην εξέλιξη της φάσης ο Τόμασον πλάσαρε ιδανικά για το 1-1. Στο 49’ ο Σαμπά αντέδρασε σωστά και απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Τροσάρ. Στο 67’ ο Τομιγιάσου σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Σαμπά είχε ξανά απάντηση, με τη Λανς να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο 69’, μετά από συρτή σέντρα του Φρανκόφσκι και ιδανικό τελείωμα της φάσης από τον Γουαχί. Στη συνέχεια η Άρσεναλ πίεσε, αλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, μένοντας στους 3 βαθμούς που πήρε στην πρεμιέρα.

Αϊντχόφεν-Σεβίλλη 2-2

Συναρπαστικό και το έτερο παιχνίδι του ομίλου, αυτό ανάμεσα σε Αϊντχόφεν και Σεβίλλη, το οποίο διεξήχθη στην Ολλανδία και το «Philips Stadion». Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρουν να «μεταφράσουν» σε προβάδισμα την ανωτερότητά τους.

Στο 52’ ο Πεντρόσα σκόραρε για τη Σεβίλλη, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι, ενώ στο 68’ οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν τελικά το σκορ, μετά από κεφαλιά-ασίστ του Σέρχιο Ράμος και μία ακόμα κεφαλιά του Γκούντελι, η οποία κατέληξε στα δίχτυα.

Η Αϊντχόφεν ισοφάρισε στο 83’, με τον Ντε Γιονγκ να εκτελεί εύστοχα ένα πέναλτι που έκανε ο Ράμος στον Τίλμαν, ωστόσο οι Ανδαλουσιανοί απάντησαν άμεσα, βρίσκοντας γκολ δευτερόλεπτα αργότερα, μετά από σέντρα του Σάντσες και κεφαλιά του Εν Νεσίρι. Παρ’ όλα αυτά, η Αϊντχόφεν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, ισοφαρίζοντας για το τελικό 2-2, μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων και γκολ του Τέζε.