Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 79-77 της Χάποελ Ιερουσαλήμ

Καθοριστικό βήμα πρόκρισης με σούπερ Σμιθ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 79-77 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στην Πυλαία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, σε μια αναμέτρηση που εκμεταλλεύτηκε τα πολύ καλά του διαστήματα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, παρότι στο τέλος έκανε το ματς… θρίλερ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σμιθ, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους και έξι ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν το Άλστον με 11 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Ράντολφ πάλεψε σκληρά και κράτησε την ομάδα του στα δύσκολα σημεία, μετρώντας 19 πόντους και 6 ασίστ.

Οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν με τον καλύτερο τρόπο μετά την ήττα από την Μπενφίκα και έκαναν καθοριστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πηγαίνοντας στο 2-1 και ισοβαθμώντας με τη Χαποέλ, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα. Η πρωτιά του ομίλου δίνει απευθείας το εισιτήριο για τους «16» και η ομάδα του Φώτη Τακιανού με το ροζ φύλλο επί των ισραηλινών πήρε με το μέρος του την ισοβαθμία, αν και απομένει ακόμη ένας γύρος.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ αφού, παρά το τρίποντο του Ζούσμαν στο πρώτο καλάθι του ματς (3-0), «έτρεξε» ένα 11-0 με τρία σουτ από τα 6,75 και ένα δίποντο του Φρίντρικσον (11-3). Η Χάποελ έκανε και αυτή το δικό της σερί με ένα 6-0, το οποίο σχεδόν ισορρόπησε την κατάσταση (11-9), ενώ μπορεί οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου να είχαν κεφάλι στο σκορ, ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και ολοκλήρωσαν την περίοδο μπροστά στο σκορ (17-19).

Με μπροστάρη τον πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Μπρίντον Λέμαρ, η Χάπεολ έφτασε στο 13’ ακόμα και στο +6 (19-25), όμως, ο «δικέφαλος του Βορρά» βελτίωσε αισθητά την εικόνα του τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, «έτρεξε» ένα 12-0 (31-25) και πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 17’ με τις δυο εύστοχες βολές του Τζόνσον (32-31), αλλά η ομάδα του Φώτη Τακιανού με τέσσερις πόντους του Σμιθ και δυο του Τζίλμορ πήρε αέρα επτά πόντων μπροστά στο σκορ (38-31), ενώ το 39-35 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους η ισραηλινή ομάδα μπήκε καλύτερα με πέντε συνεχόμενους πόντους και πήρε το προβάδισμα (39-40), κάτι που λειτούργησε θετικά για τον ΠΑΟΚ που σοβαρεύτηκε στη συνέχεια και με ένα επιμέρους 10-0 (49-40) πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του, μέχρι εκείνο το σημείο, στο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, αλλά δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά, με τον Φρίντρικσον να βάζει τέσσερις πόντους στο 27’ που έδωσαν ανάσα στην ομάδα του (55-49). Οι Σμιθ και Μπελιάουσκας πέτυχαν δυο σημαντικά σουτ τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου, τα οποία πήγαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο υπέρ του ΠΑΟΚ (63-52).

Η Χάποελ μείωσε με τον Κάρινγκτον (63-59) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Άλστον να κάνει το 71-69 στο 35′ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, σε μια καθοριστική φάση. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν ανακτήσει την ψυχολογία τους και στο 39′ ο Χάνκινς ισοφάρισε σε 75-75. Ο Σμιθ που κέρδισε ένα σημαντικό φάουλ ήταν ψύχραιμος στις βολές, ευστόχησε και στις τρεις για το 78-75 και παρά την τάπα που δέχθηκε με το σκορ στο 78-77 στα 15 δευτερόλεπτα, η ομάδα του Φώτη Τακιανού έβγαλε με επιτυχία την άμυνα στην τελευταία επίθεση της Χάποελ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77