Τα πάνω-κάτω η Τσέλσι κόντρα στην Άρσεναλ (video)

Με σπουδαία ανατροπή έφτασε στη νίκη με 2-1 μέσα στο «Emirates» επί της Άρσεναλ η Τσέλσι. Μπορεί η απόδοσή της να μην κυμάνθηκε σε καλά επίπεδα, αλλά εκμεταλλεύτηκε τραγικά λάθη των παικτών της Άρσεναλ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και σημείωσε δύο τέρματα.

Κάλυψε έτσι και την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.
Η Άρσεναλ από την πλευρά της αναζητούσε την πρώτη νίκη με τον Μικέλ Αρτέτα στο δεύτερο του παιχνίδι στον πάγκο. Ήταν εμφανώς ανώτερη στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε πολύ νωρίς με κεφαλιά-ψαράκι του Ομπαμεγιάνγκ και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φρανκ Λάμπαρντ έκανε αλλαγές και επηρρέασε την ομάδα του προς το καλύτερο. Αρχικά, στο 83ο λεπτό ο Ζορζίνιο (που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς) ισοφάρισε σε 1-1 σκοράροντας σε κενή εστία μετά την τραγική έξοδο του Λένο και πέντε λεπτά αργότερα μετά από ταχύτατη αντεπίθεση, ο Γουίλιαν γύρισε στον Έιμπραχαμ ο οποίος με φοβερή κίνηση απέφυγε τον Μουστάφι και με άψογο πλασέ υπέγραψε το τρίποντο για την Τσέλσι (1-2).