Άδοξος αποκλεισμός 3-2 για τον Στέφανο Τσιτσιπά απ’ τον Γιούμπανκς στο Wimbledon

Απρόσμενη ήττα για τον Έλληνα πρωταθλητή

Άδοξα αποκλείστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τους «8» του Wimbledon, καθώς γνώρισε απρόσμενη ήττα με 3-2 σετ(3-6, 7-6, 3-6, 6-4, 6-4) από τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς.

Αν και του παρουσιάστηκαν ευκαιρίες να πάρει τον αγώνα, ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό τα λάθη που είχε στο τέταρτο και πέμπτο σετ.

Το πρώτο σετ κατέληξε στα χέρια του Έλληνα αθλητή, με τον «Στεφ» να κάνει δυο μπρέικ στον Γιούμπανκς και να επικρατεί με 6-3.

Το δεύτερο σετ δεν είχε κάποιο μπρέικ, με τον Γιούμπανκς Νο43 στον κόσμο, να παίρνει τη νίκη στο tie break με 7-6.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει δυο μπρέικ, διατηρώντας παράλληλα το σερβίς του, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1, επικρατώντας ξανά με 6-3.

Ωστόσο στο τέταρτο σετ, ενώ ο Έλληνας πρωταθλητής είχε την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα, τελικά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να του στοιχίσει.

Συγκεκριμένα στο ένατο γκέιμ ο Γιούμπανκς έκανε μπρέικ, με τον ίδιο στη συνέχεια να διατηρεί το σερβίς του, αποτέλεσμα που του έδωσε τη νίκη στο σετ με 6-4.

Το 2-2 είχε ως αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στο πέμπτο σετ, εκεί όπου τα πράγματα ξεκίνησαν άσχημα για τον Τσιτσιπά. Ο Γιούμπανκς εκμεταλλεύτηκε το «μουδιασμένο» διάστημα του Έλληνα αθλητή, κάνοντας με το καλημέρα το μπρέικ.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο «Στεφ» να βρίσκεται συνεχώς με την πλάτη στον τοίχο, με τον ίδιο να έχει το άγχος να προβεί σε μπρέικ.

Τελικά τα κατάφερε, αφού στο έκτο γκέιμ του πέμπτου σετ, ο Τσιτσιπάς βρήκε απάντηση στο ιδιαίτερα δύσκολο σερβίς του αντιπάλου του, ωστόσο η χαρά του δεν κράτησε για πολύ.

Και αυτό διότι στο αμέσως επόμενο γκέιμ ο Γιούμπανκς απάντησε με μπρέικ στο μπρέικ του Τσιτσιπά, αποτέλεσμα που του έδωσε θέση οδηγού.

Μπορεί ο 24χρονος αθλητής να είχε την ευκαιρία να κάνει και αυτός μπρέικ, ωστόσο η έλλειψη συγκέντρωσης που παρουσίασε και οι βιαστικές του αποφάσεις, είχαν ως αποτέλεσμα ο Γιούμπανκς να καταφέρει να διατηρήσει το σερβίς του και εν τέλει να πάρει τη νίκη.

Ο Τσιτσιπάς είχε τεράστια ευκαιρία να κάνει μπρέικ στο ένατο γκέιμ του πέμπτου σετ, όταν δυο φορές είχε μπρέικ πόιντ, ωστόσο δεν τα κατάφερε ποτέ, με αποτέλεσμα να γνωρίζει μοιραία την ήττα.