Αγκάλιασε την πρόκριση ο Ολυμπιακός που ταπείνωσε στην Πόλη 0-3 τη Φενέρμπαχτσε

Αγκάλιασε την πρόκριση στους 16 του Europa League o Ολυμπιακός, καθώς πέρασε σαν σίφουνας από το «Σουκρού Σαράτσογλου», όπου διέλυσε 0-3 τη Φενέρμπαχτσε. Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στον όμιλο και την ερχόμενη αγωνιστική παίζει στην Φρανκφούρτη με την Άιντραχτ, που πέρασε από την Αμβέρσα φτάνοντας τους 4 βαθμούς.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στη μεγαλειώδη νίκη του ήταν ο Μασούρας που πέτυχε δυο γκολ, είχε μια ασίστ στο πρώτο του Τικίνιο κι έκανε άνω κάτω όποτε ήθελε την άμυνα των Τούρκων.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε άνετα και πάει με… φόρα την Κυριακή στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη.

Με ψυχολογία νικητή μπήκε η ταξιαρχία του Πέδρο Μαρτίνς στο ματς. Έτσι μόλις στο 6ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μασούρας έβαλε την κόντρα και έκλεψε, ο Αγκιμπού με την μία τον έβγαλε στην κόντρα και αυτός έσπασε στον Τικίνιο, ο οποίος με υπέροχο πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μπαγιντίρ. Ήταν το τέταρτο γκολ του Βραζιλιάνου σε τρία ματς.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε μυαλωμένα και κρατούσε άνετα το μηδέν στην άμυνα. Μάλιστα θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς πριν το ημίχρονο, αλλά ο Μαντί έχασε δυο ευκαιρίες στο 35′ και στο 37′. Στο 45′ η Φενέρ πήγε να ισοφαρίσει από το… πουθενά, όταν ο Μπουχαλάκης έβαλε το πόδι με τέτοιο τρόπο στην προσπάθειά του να διώξει, που έστρωσε στον Ρόσι. Το σουτ του Ουρουγουανού πέρασε πάνω από το δοκάρι, στην κλασικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μαρτίνς αποφάσισε να αντικαταστήσει τον Μπα με τον Λαλά, αφού ο Σενεγαλέζος είχε κάρτα. Η Φενέρ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην έχει την ίδια συγκέντρωση και αμυντική προσήλωση σε σχέση με το πρώτο. Στο 55′ το σουτ του Γκουστάβο πέρασε άουτ, ενώ στο 56′ ο Πέλκας έφυγε στην πλάτη του Σισέ, έκανε πλασέ στην κίνηση από μπαλιά του Σάλαι και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι, έσταζαν… φαρμάκι στην κόντρα. Στο 58′ ξεδιπλώθηκαν με πανέμορφο τρόπο στην αντεπίθεση με τον Αγκιμπού, ο οποίος θα μπορούσε να δώσει στον Ονιεκούρου, αλλά προτίμησε να τελειώσει μόνος τη φάση και το σουτ που εξαπέλυσε υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση με το ένα χέρι τον Αλτάι.

Στο 62′ ο Αγκιμπού έδωσε τον Μαντί, αυτός στον Τικίνιο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, άδειασε τον Νόβακ, γύρισε για τον Μαντί, το πλασέ του οποίου έδιωξε με το πόδι ο Αλτάι. Ο Μασούρας πήρε το ριμπάουντ με το αριστερό, εκτέλεσε με το δεξί και έγραψε το 0-2.

Δύο λεπτά μετά μπήκε στο ματς ο Κούντε αντί του Ονιεκούρου. Ο Καμερουνέζος πήγε δεξιά και ο Μασούρας πέρασε αριστερά, αλλά αυτό δεν τον πτόησε καθόλου! Πέντε λεπτά μετά το γκολ που έβαλε, σημείωσε κι άλλο!

Στο 68′ ο Μαντί από δεξιά γύρισε στον άξονα για τον Τικίνιο. Αυτός πέρασε στον Αγκιμπού, ο οποίος με απίθανη ντρίπλα… ζάλισε τον Σάλαϊ, σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Αλτάι έδιωξε. Ο Μασούρας πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ μέσα από την περιοχή, από τον άξονα, έγραψε το 0-3 στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τούρκου γκολκίπερ.

Στο 83′ ο Μασούρας έφτασε πολύ κοντά στο χατ τρικ, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Αλτάι, όμως νικήθηκε! Ο Πέλκας, ο οποίος ήταν από τους διακριθέντες της τουρκικής ομάδας, προσπάθησε να σκοράρει, αλλά η πιο σημαντική ευκαιρία των γηπεδούχων χάθηκε στο 86′, με τη φοβερή απόκρουση του Βατσλίκ στο σουτ του Μπερίσα από κοντά.

Καλή η διαιτησία του Ισπανού Αλεχάντρο Χερνάντεζ που πάντως είχε εύκολη την κίτρινη κάρτα για τους παίκτες του Ολυμπιακού.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Βίτορ Περέιρα): Αλτάι, Κιμ, Σάλαϊ, Νόβακ, Οσάγι, Χακάν (75′ Μάιερ), Γκουστάβο (70′ Ζάιτς), Καντιόγλου (84′ Σανλιτούρκ), Ρόσι (70′ Μπερίσα), Πέλκας, Βαλένσια (75′ Γκιουμούσκαγια).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μασούρας (89′ Βαλμπουενά), Μπα (46′ Λαλά), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Α. Καμαρά, Μ. Καμαρά (89′ Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Ονιεκούρου (63′ Κούντε), Τικίνιο (86′ Αραμπί).