Αγνοείται η νίκη για Πανσερραϊκό και Ατρόμητο

Μακριά από τη νίκη έμειναν Πανσερραϊκός και Ατρόμητος για ακόμα μία αγωνιστική στη Super League. Οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο 0-0 στις Σέρρες για την 24η «στροφή» του πρωταθλήματος και έχασαν την ευκαιρία να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Για τον Πανσερραϊκό, που αγνοεί τη νίκη στην κατηγορία μέσα στο 2024, αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα που απέτυχε να πάρει το τρίποντο, ενώ για τον Ατρόμητο ήταν η πρώτη του ισοπαλία μετά από πέντε σερί ήττες στα προηγούμενα παιχνίδια του.

Το πρώτο ημίχρονο στις Σέρρες δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να επιδείξει, αφού και οι δύο ομάδες πολύ ελάχιστες φορές απείλησαν τις εστίες. Σε ένα 45λεπτο με πολύ αργό ρυθμό, η μοναδική καλή στιγμή που καταγράφτηκε ήταν στο 26’, όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα.

Ο Πανσερραϊκός είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, αλλά δεν την αξιοποίησε για να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, βρήκαν ρυθμό στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού, Χοβάν, δεν απειλήθηκε.

Η πρώτη τελική εντός εστίας στο ματς έγινε στο 51ο λεπτό, για τον Πανσερραϊκό, με τη σέντρα σουτ του Τόμας που δεν ανησύχησε τον Τσιντώτα, ενώ στο 63’ καταγράφτηκε και η πρώτη ευκαιρία του Ατρόμητου στον αγώνα με το δυνατό σουτ του Κούεν από αριστερή πλάγια θέση και την απόκρουση σε κόρνερ του Χόβαν. Ως το φινάλε παρά τις επιθετικές προσπάθειες των δύο ομάδων το 0-0 παρέμεινε ανέπαφο και αμφότερες μοιράστηκαν από έναν πόντο.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (4-2-3-1): Χοβάν – Πεταυράκης, Μπέργκστρομ, Θυμιάνης, Ντανκερφλούι – Στάικος (85’ Μορέιρα), Ουεντραόγκο – Χατζηστραβός (85’ Σοφιανός), Τόμας (65’ Γούλερι), Ουάρντα – Άλεξιτς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (5-3-2): Τσιντώτας – Κεσχρίντα, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Ντε Μποκ – Φριτζόνσον (60’ Έντερ), Κούντε, Κούεν (73’ Βρακάς)– Ρομπάιγ (60’ Βαλένσια), Αντζιέλσκι (73’ Βέργος)