«Αλήτη μου την έχεις στημένη» : Η αποβολή του Καραπιάλη που έμεινε στην ιστορία (vid)

Πέρασαν ήδη 28 χρόνια από μια φάση που έμεινε στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ήταν 4 Ιανουαρίου 1992  στο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Ολυμπιακό.

Στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, κι ενώ το σκορ ήταν 1-1 (28′ Κάτσενμπαχ – 24′ πεν. Προτάσοφ), ο Βασίλης Καραπιάλης κάτοχος της μπάλας δέχεται ένα σκληρό μαρκάρικα και εκνευρισμένος σηκώθηκε  από το έδαφος και με μια ενστικτώδη κίνηση μούντζωσε τον επόπτη.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Θόδωρος Κεφαλάς, βλέποντας την κίνηση του Λαρισαίου μέσου, τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

«Αλήτη, μου την είχες στημένη. Γράψε ό,τι θέλεις. Είσαι καραγκιόζης», είπε στον διαιτητή, σύμφωνα με όσα ανεγράφησαν στο φύλλο αγώνα μετάσ το τέλος του αγώνα.

Το παιχνίδι τελείωσε 2-2. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι στο σκορ, πέντε λεπτά μετά την αποβολή του Καραπιάλη, με τον Χριστοδούλου, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 45′ από τον Ποζαπαλίδη.

Ο Ολυμπιακός του Όλεγκ Μπλαχίν είχε αγωνιστεί σε εκείνο το παιχνίδι με τους: Ταληκριάδη, Βλάχο, Καραταϊδη, Μαυρομμάτη, Χριστοδούλου (46′ Χαντζίδης), Τσαλουχίδη, Λιτόφτσενκο, Τσιαντάκη (68′ Μητρόπουλος), Προτάσοφ, Καραπιάλη, Σάβιτσεφ.