ΑΝΑΛΥΣΗ: Ο Αλμέιδα φοβήθηκε τον Μίτσελ, αλλά τι να έκανε με τους αργούς Μουκουντί, Βίντα και Χατζισαφί;

Το ματς το’ χασε ο Αλμέιδα στα Φιλαδέλφεια, ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3. Αυτό έχω να σου πω εγώ. Το φοβήθηκε και το’ χασε. Να στο κάνω σεντς.

Έχουμε και λέμε. Είναι τραυματίας ο Λιβάι Γκαρσία. Μάλιστα. Και ο Φαν Βέερτ. Και πρέπει να παίξει με σέντερ φορ. Δεν γίνεται να μην πάς με σέντερ φορ.

Κι αποφασίζει ο Ματίας να παίξει με σέντερ φορ τον Αραούχο, όταν ο Αργεντινός τα πήγαινε περίφημα σαν 10αρι πίσω από τον Λιβάι.

Κι ο Τσούπερ; Δεν μπορείς να τον αγνοήσεις τον Τσούμπερ, όταν σου βάζει γκολ με τον Ατρόμητο και βλέπεις ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση ο κύριος.

Μόλις μπαίνει ο Ελβετός, το στάζει το τεμάχιο στον Πασχαλάκη. Τι μπορεί να σκέφτεται τώρα ο Τσούμπερ για τον Αλμέιδα;

Πάμε παρακάτω. Η ΑΕΚ ήταν κουρασμένη από υο ματς με τον Ατρόμητο. Ωραία. Παίζει καλά στο πρώτο ημίχρονο, χάνει ευκαιρίες, αλλά γκολ δεν βάζει.

Και αρχίζει το δεύτερο. Και το είπε στις δηλώσεις του: ότι θα παίξουν στην κόντρα επίθεση και πρέπει να προσέξουμε. Μάλιστα. Μέσα έπεσε ο Ματίας. Αλλά δεν κατάφερε να το αποτρέψει.

Να σου πω εγώ το γιατί. Ο Βίντα με τον Μουκουντί μπορεί να έχουν εμπειρία και ο Χατζισαφί το ίδιο, αλλά από τρεξίματα, τι χαμπάρια;

Να σου θυμίσω ότι στο 5’ ο Κανός κλέβει την μπάλα από το Μουκουντί που τον ανατρέπει. Σε μία άλλη φάση, ο Μπακαμπού κλέβει την μπάλα από τον Βίντα και χάνει την ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπακαμπού φεύγει μπροστά και ο Βίντρα με τον Μουκουντί είναι καρφωμένοι.

Στο τρίτο γκολ, ο Ολυμπιακός βγάζει έξι παίκτες μέσα στην περιοχή και η ΑΕΚ έχει μονάχα δυο.

Τι σημαίνει αυτό το πράγμα; Ότι ο Αλμέιδα το’ βλεπε να έρχεται, αλλά δεν έκανε τίποτα. Ο Μήτογλου δεν είναι πιο γρήγορος από τον Μουκουντί και τον Βίντα; Πλάκα κάνουμε τώρα; Δυο τετ –  α – τετ έχασε ο Ατρόμητος στο Περιστέρι. Και ποιος φταίει γι αυτό αν δεν φταίει ο Ματίας;

Ο Μίτσελ έπαιξε όπως ο κάθε προπονητής. Δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα ο Ολυμπιακός, αίρ3ετε. Θα παίξουμε στην κόντρα. Κι ο Αλμέιδα το ήξερε και το είπε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Και τι έκανε;