Ανατροπή με Ανιγκό ο Ολυμπιακός 3-1 τον ΠΑΟΚ και φουλάρει για τίτλο

Ο Ολυμπιακός γονάτισε τον ΠΑΟΚ 3-1 στο Καραϊσκάκη στο ντεμπούτο του Ανιγκό στον πάγκο του και συνεχίζει να κυνηγά τους πρωτοπόρους Παναθηναϊκό και ΑΕΚ που παραμένουν τρεις πόντους μπροστά του.

Οι ερυθρόλευκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν αποφασισμένοι και ικανοί να φθάσουν στον στόχο τους, ξεπερνώντας άμεσα το στραβοπάτημα στο ματς με τον Άρη.

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ. Οι Πειραιώτες απείλησαν πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό δράσης, με τον Μπιέλ να πιάνει δυνατό σουτ μεν, αλλά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κοτάρσκι. Στη συνέχεια υπήρξαν δύο ημιτελείς προσπάθειες από τα πόδια των Ρ. Σοάρες (3’) και Ντόουγκλας (5’) για τον ΠΑΟΚ. Κάτι παρόμοιο συνέβη και με την προβολή του Φορτούνη (6’).

Ακολούθησε κυριαρχία του Ολυμπιακού μέχρι να γίνει το 0-1 του ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν ψηλά, έκλεψαν μπάλες και πολιόρκησαν την αντίπαλη περιοχή, δημιουργώντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Με την προβολή του Μπακαμπού (13’) από τη σέντρα του Βαλμπουενά και την εντυπωσιακή απόκρουση του Κοτάρσκι. Στο επόμενο λεπτό, η ομάδα του Ανιγκό πίεσε και έκλεψε, με τον Φορτούνη να κάνει σουτ λίγο έξω. Στο 17’ ο Μπακαμπού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εμφανώς εκτεθειμένος και παρέμεινε το 0-0. Δύο λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Φορτούνη να πιάνει σουτ με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή και τον Κοτάρσκι να διώχνει με δυσκολία πριν κάνει κακό κοντρόλ ο Μπακαμπού και του δώσει την ευκαιρία να μπλοκάρει. Ούτως ή άλλως ήταν οφσάιντ ο 31χρονος φορ.

Στο 22΄ο Μπράντον «πάγωσε» το «Γ. Καραϊσκάκης». Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβαλαν ωραία κάτω την μπάλα, με τους Ζίβκοβιτς και Σάστρε να συνεργάζονται από τα δεξιά για να πατήσει περιοχή ο δεύτερος, ο οποίος γύρισε για την καρδιά της περιοχής, όπου τρύπωσε έξυπνα ανάμεσα στους αντιπάλους του ο Ισπανός φορ και νίκησε τον Πασχαλάκη, στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και μέσα(0-1).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό, θέλοντας να φέρει την αναμέτρηση στα δικά του μέτρα, ενώ ο Ολυμπιακός αποδιοργανώθηκε.

Η ομάδα του Λουτσέσκου βρήκε δύο καλές στιγμές μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 24’ έβγαλε επικίνδυνη κόντρα από συνεργασία Κωνσταντέλια και Μπράντον, αλλά ο Μπα «καθάρισε». Πέντε λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ πίεσε και έκλεψε, ο Ζίβκοβιτς βρήκε πολλά μετρά ανοιχτό γήπεδο μπροστά του, ζύγισε το σουτ και είδε τον Πασχαλάκη να ίπταται στο δεξί παραθυράκι του και να διώχνει.

Δύο ευκαιρίες ακόμα βρήκε και ο Ολυμπιακός με τη μία να είναι πολύ μεγάλη. Ο Μπακαμπού βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι, πιάνοντας κεφαλιά μετά τη σέντρα του Βαλμπουενά, ενώ στο 45’ άγγιξε το 1-1. Ο Μπιέλ τσίμπησε περίτεχνα για τον Ρέαμπτσιουκ, που βγήκε φάτσα με τον Κοτάρσκι και λίγο αριστερά, με τον Κροάτη να βγάζει το σουτ του.

Ανάλογη με του πρώτου ημιχρόνου ήταν η εκκίνηση στο β’ μέρος. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό δράσης έβγαλε επικίνδυνη κόντρα και ο Ζίβκοβιτς σταμάτησε τον Μπιέλ με φάουλ. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε, ωστόσο, στον ΠΑΟΚ, που στο 51’ κυκλοφόρησε με υπομονή την μπάλα, ο Ντόουγκλας έπιασε γεμάτο σουτ, αλλά είδε τον Πασχαλάκη να διώχνει εντυπωσιακά.

Κόντρα στη ροή ο Ολυμπιακός βρήκε και αυτός γκολ στην πρώτη φάση στην επανάληψη. Ήταν το 59ο λεπτό, όταν σε μια αντεπίθεση ο Ρέαμπτσιουκ τροφοδότησε από αριστερά τον Μπακαμπού που είχε λίγο χώρο, σήκωσε το κεφάλι και με ένα υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι που αυτή τη φορά δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Πέρα από το γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και 2-3 ακόμη επικίνδυνες αλλά ανολοκλήρωτες επιθέσεις όπως και κάποιες που σταμάτησαν με υποδείξεις οφσάιντ. Τα πάντα θα κρινόντουσαν πια στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και η τριπλή αλλαγή του Ανιγκό βοήθησε προς αυτή την κατεύθυνση. Στο 77′, Βρουσάι, Μασούρας και Ελ Αραμπί μπήκαν στο ματς και οι δύο τελευταίοι, μαζί με τον Χάμες που επίσης είχε μπει λίγο νωρίτερα, συνδυάστηκαν για το 2-1. Στο 78′, ο Χουάνγκ έκανε την μπαλιά στον κενό χώρο για τον Ελ Αραμπί, αυτός το γύρισμα από τα δεξιά, ο Χάμες πήρε την κεφαλιά, ο Κουλιεράκης έκανε «τσαφ» και ο Μασούρας με κοντινή κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Κοτάρσκι.

Από το 2-1 και μετά, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον απόλυτο έλεγχο των κινήσεων με συντριπτική, ξανά, κατοχή, ο ΠΑΟΚ δεν απείλησε ξανά ενώ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και τρίτο γκολ που «καθάρισε» οριστικά το ματς. Στο 85′, ο Μασούρας έκανε το γέμισμα στην περιοχή για τον Βρουσάι ο Ζίφκοβιτς έκανε καθαρό χέρι και παρότι αρχικά ο Λετεσιέ έδειξε «παίζετε», ένα λεπτό μετά υπέδειξε την παράβαση μετά την σχετική υπόδειξη του VAR. Στο 87′ ο Ελ Αραμπί ευστόχησε παρότι η αλά Πανένκα εκτέλεση δεν ήταν καλή και έτσι γράφτηκε το τελικό 3-1 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Ο Φρανσουά Λετεσιέ (Γαλλία), βαρύνεται απ’ το ότι δεν έδωσε κατευθείαν το πέναλτι στον Ολυμπιακό στο 85΄.

Ολυμπιακός (Ζοσέ Ανιγκό / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος (57′ Σισέ), Ροντινέι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (77′ Βρουσάι, Βαλμπουενά (60′ Χάμες), Μπιέλ (77′ Μασούρας), Μπακαμπού (77′ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Κοτάρσκι, Ρ. Σοάρες, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε, Φ. Σοάρες (82′ Σβαμπ), Ντόουγκλας, Κωνσταντέλιας (68′ Νάρεϊ), Τάισον (68′ Ελ Καντουρί), Ζίφκοβιτς (88′ Ρικάρντο), Μπράντον (69′ Ολιβέιρα).