Φουλ για τίτλο ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε τον Άρη με Σπόραρ στο 69΄

Τεράστια εκτός έδρας νίκη 1-0 επί του Άρη πέτυχα ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League, δείχνοντας πως θα είναι δικαιωματικά διεκδικητής του πρωταθλήματος μέχρι το τέλος.

Με τους «πράσινους» να δείχνουν χαρακτήρα κρατώντας απαραβίαστη την εστία τους για 19η φορά φέτος, να κυριαρχούν στην επανάληψη και τον Σπόραρ να μπαίνει αλλαγή σκοράροντας το ένατο τέρμα του στο πρωτάθλημα, στο 69’, ο Άρης υποτάχθηκε δίκαια στο «Κλεάνθης Βικελίδης»,

Οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καμαρά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη στο μίνι πρωτάθλημα και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογία με 66 πόντους, ενώ ο Άρης έμεινε στους 41 βαθμούς και την πέμπτη θέση.:

Ο Άρης πήρε την κατοχή από το ξεκίνημα, κυκλοφορώντας γρήγορα την μπάλα, προκειμένου να βρει ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα και με στόχευση στην δεξιά πλευρά, ειδικότερα μετά -και- την παρατήρηση του Σάντσες, με κίτρινη κάρτα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει ψηλά, για να μην του επιτρέψει να κάνει παιχνίδι και ταυτόχρονα να κλέψει μπάλες, αλλά παράλληλα δεν κατάφερε να βρει τους χώρους για να γίνει αυτός απειλητικός για τον Σιαμπάνη.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε δίχως τον Μπρινιόλι λόγω ενοχλήσεων στην πλάτη, ενώ ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τους Μαντσίνι, Μπερνάρ, Μάγκνουσον, αλλά και τον Βαγιαννίδη που ήταν το θεωρητικό φαβορί για την αντικατάσταση του Κώτσιρα στο δεξί άκρο.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες υποσχόμενες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πάλμα στο 12’ να σημαδεύει το πάνω μέρος του οριζόντιο δοκαριού του Μπρινιόλι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον ίδιο παίκτη να πλασάρει στο 40’ δίπλα απ’ την εστία σε στρώσιμο του Καμαρά στο ύψος της περιοχής.

Ο Παναθηναϊκός είχε να αντιτάξει ένα μακρινό φάουλ του Κλέινχεϊσλερ που κόντραρε στο τοίχος και μπλόκαρε δύσκολα ο Σιαμπάνης στο 36’ και μία ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη στο 45’ που μπήκε στην περιοχή από πλάγια αριστερά κι έκοψε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά οι Τσέριν και Παλάσιος δεν τη βρήκαν, με τον Ετέμπο να απομακρύνει με ρίσκο.

Ο Τόλης Τερζής έριξε στο ματς τον Ντουκουρέ στο δεύτερο ημίχρονο, μεταφέροντας τον Πάλμα στο αριστερό άκρο της επίθεσης και τον Νταρίντα πιο κοντά στον Καμαρά, για να βρει καλύτερη ισορροπία η ομάδα του.

Ωστόσο, ήταν ο Παναθηναϊκός εκείνος που μπήκε καλύτερα και είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 57’, με τον Παλάσιος να την σπαταλάει. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έβαλε Σπόραρ και Μαντσίνι αντί των Ιωαννίδη-Κλεϊνχέισλερ και λίγα λεπτά μετά είδε την ομάδα του να χάνει την μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, καθώς ο Σπόραρ αστόχησε σε τετ α τετ με τον Σιαμπάνη, πλασάροντας άστοχα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πατούν καλύτερα μέσα στο γήπεδο και να ψάχνουν το γκολ που θα επιβεβαίωνε την ανωτερότητά τους. Γκολ το οποίο ήρθε, τελικά, στο 69’, καθώς από την εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν και την κεφαλιά του Σάρλια από τη μικρή περιοχή, ο Σπόραρ με νέα κεφαλιά έδωσε ύψος στη μπάλα και έκανε το 0-1!

Ο Τερζής χρησιμοποίησε και τον Γκρέι αντί του Ετέμπο, ο Άρης έπαιξε με δύο επιθετικούς στα τελευταία 15λεπτα, με τις καθυστερήσεις, αλλά ήταν ξανά οι φιλοξενούμενοι εκείνοι οι οποίοι έφτασαν κοντά σε ένα ακόμα γκολ…

Στο 89’ ο Μαντσίνι πήρε τη μπάλα κάτω από τη σέντρα κατάφερε να ξεπεράσει τους Πίρσμαν και Φαμπιάνο, μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά πλάσαρε άστοχα!

Η αποβολή του Καμαρά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τα δεδομένα, με το 0-1 να διατηρείται μέχρι τέλους.

Ο Ταμάς Μπόγκναρ από την Ουγγαρία και ο VAR Μπάλας Μπέκερ χαρίστηκαν στον Οντουμπάγιο την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 26’ σε μαρκάρισμα με τις τάπες και το πόδι υψωμένο που αποτελεί τον ορισμό της αποβολής. Είναι απορίας άξιο πώς ο VAR δεν κάλεσε τον συμπατριώτη του διαιτητή να αλλάξει το χρώμα της κάρτας.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (86′ Πίρσμαν), Ετέμπο (79′ Γκρέι), Νταρίντα, Πάλμα (70′ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (46′ Ντουκουρέ), Ιτούρμπε (70′ Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σάντσες, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Τσέριν (90’+2′ Μάγκνουσον), Παλάσιος (70′ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (59′ Σπόραρ), Κλεϊνχέισλερ (59′ Μαντσίνι).