Άνετα ο Άρης με Μορόν-Ανσαριφάρντ 2-0 τον Βόλο

Οι κίτρινοι ήταν καλύτεροι, ενώ οι Θεσσαλοί έμειναν στην τελευταία θέση

Ο Άρης ξεπέρασε το εμπόδιο του Βόλου 2-0 στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του με την παρουσία κόσμου μετά από τρεις μήνες. Οι «κίτρινοι» ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φανούν απειλητικοί, πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Ο Μορόν άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+1′), βρίσκοντας δίχτυα για 14η φορά στη φετινή σεζόν, ενώ ο Ανσαριφάρντ ήταν εκείνος που «κλείδωσε» το τρίποντο, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη στο 88′.

Ο Άρης έφτασε τους 41 βαθμούς διατηρώντας με άνεση τη θέση του εντός πρώτης εξάδας πριν τα δύσκολα παιχνίδια του με Παναθηναϊκό (εκτός, 28/2) και ΑΕΚ (εντός, 3/3), ενώ ο Βόλος, στο ντεμπούτο του Χρήστου Κόντη στην τεχνική του ηγεσία, παρέμεινε χωρίς νίκη για δέκατη διαδοχική αγωνιστική, ισοβαθμώντας πλέον στην τελευταία θέση με ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Βόλο να πατάει αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και να κρατάει μπάλα, ενώ ο Άρης πίεζε ψηλά, παίρνοντας και την κατοχή μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη τελική ήρθε στο 11’ και ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Σουλεϊμάνοφ να εκτελεί έξυπνα με πάσα ένα φάουλ και με τον Μορόν να σουτάρει με δύναμη πάνω στον Κόβακς.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Άρης ανέβαζε ρυθμό, φτάνοντας με ευκολία στη μεγάλη περιοχή του Βόλου, αλλά μην μπορώντας να βρι την σωστή τελική πάσα. Στο 26’ ο Σουλεϊμάνοφ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και κόντραρε σε αμυντικό, ενώ στο 28’ ο εξτρέμ των «κίτρινων» έκανε εντυπωσιακό γυριστό, που όμως κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 33’ και μετά από όμορφη ομαδική συνεργασία των γηπεδούχων από τα δεξιά της επίθεσής τους, ο Νταρίντα βρέθηκε απέναντι στον Κόβακς, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να βγαίνει νικητής, ενώ στο 39’ ο Νταρίντα έκανε την κάθετη γα τον Σαβέριο, με τον τελευταίο να κάνει το τελείωμα με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 44’ ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί, με τον Γκαρθία να ξεφεύγει από δύο αντιπάλους του και να σουτάρει αναγκάζοντας τον Κόβακς να κάνει δύσκολη απόκρουση, ενώ ο Μορόν πήρε το… ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, από πολύ κοντά και το τέρμα ανυπεράσπιστο. Ωστόσο, ο Ισπανός επιθετικός πήρε το αίμα του πίσω στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από υπέροχη προσπάθεια και πάσα με τακουνάκι του Γκαρθία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, σκοράροντας το 14ο φετινό του γκολ!

Πιο αργός ο ρυθμός του ματς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Άρη να διατηρεί την κατοχή. Παραμένοντας ανώτεροι, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 57’, με τον Γκαρθία να σουτάρει με δύναμη και με τον Κόβακς να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ στο 60’ ήρθε η πρώτη τελική του Βόλου στο ματς, με τον Κουέστα να μπλοκάρει άνετα το μακρινό σουτ του Ασενχούν.

Στο 68’ ο Άρης έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Σουλεϊμάνοφ συνέκλινε από τα δεξιά και πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα του Βόλου, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Νταρίντα σούταρε άστοχα. Ο Τσέχος ήταν πρωταγωνιστής και στο 71’, όταν έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, με κεφαλιά του μετά από σέντρα του Οντουμπάγιο. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο 74′, με το δυνατό σουτ του Ζαμόρα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και με τον Λούνα να απομακρύνει σε κόρνερ λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή μετά από κεφαλιά του Ανσαριφάρντ.

Ο Άρης δεν είχε καθαρίσει το ματς και παραλίγο να το πληρώσει στο 84′, όταν ο Μπερτόγλιο έκλεψε από τον Ροζ και σούταρε από πλάγια θέση στην εξωτερική πλευρά της εστίας, ενώ οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τελικά τη νίκη στο 88′, όταν μετά από λάθος κεφαλιά-απομάκρυνση του Άλχο, ο Ανσαριφάρντ σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη, τσιμπώντας όμορφα την μπάλα πάνω από τον Κόβακς.

Χωρίς μεγάλα προβλήματα η διαιτησία του Γκάμαρη, ίσως θα μπορούσε να μην βγάλει τόσο εύκολα κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο.

Άρης (Μάντζιος, 4-2-3-1): Κουέστα – Οντουμπάγιο, Ροζ, Μπράμπετς, Φεράρι, – Βέλεθ (81’ Ζουλ), Νταρίντα (89’ Φετφατζίδης) – Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία (70’ Τζούρασεκ), Σαβέριο (70’ Ζαμόρα) – Μορόν (70’ Ανσαριφάρντ)

Βόλος (Κόντης, 4-2-3-1): Κόβακς – Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα – Ντε Καμπς (63’ Τσοκάνης), Γκλάβτσιτς (37’ Μπαριέντος) – Κόμπα, Τρουιγέ (63’ Μπερτόλιο), Ασενχούν (76’ Ολίβέρα) – Γκαρσία (76’ Μωραΐτης)