Ανοιχτοί λογαριασμοί για Σερβέτ και Γκενκ 1-1

Ο Ολυμπιακός περιμένει τον… χαμένο στον τρίτο προκριματικό του Europa

Σερβέτ και Γκενκ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στην Ελβετία στο πρώτο μεταξύ τους ματς, επομένως η πρόκριση και κυρίως ο… αποκλεισμός που ενδιαφέρει τον Ολυμπιακό στον τρίτο προκριματικό του Europa, θα κριθεί στη ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (2 Αυγούστου).

Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ στο 21′ με κεφαλιά του Τολού Αροκονταρέ, ωστόσο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από εκείνο το σημείο και μετά, είχαν δοκάρι, και τελικά ισοφάρισαν στο 77′ με τον Ρουιγιέρ, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για το επόμενο ματς.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Παϊντσίλ να μένει αμαρκάριστος στην περιοχή και τον Φρικ να σώζει τη Σερβέτ την τελευταία στιγμή. Παρόλα αυτά, το πάθημα δεν έγινε… μάθημα για τους Ελβετούς, αφού λίγα λεπτά αργότερα ο Αροκονταρέ σηκώθηκε πολύ ψηλά και έπιασε εντυπωσιακή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, για το 0-1!

Η Σερβέτ απάντησε με δική της κυριαρχία στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας μάλιστα και δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Ντουλίν. Η ανάπαυλα, ωστόσο, βρήκε τους Βέλγους να απολαμβάνουν το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι άλλαξε μορφή, με την Γκενκ να κλείνει τους χώρους και να μην αφήνει τους γηπεδούχους να απειλήσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα, χάνοντας και μία σημαντική ευκαιρία με τον Χάινεν για να τελειώσουν το ματς. Τελικά, στο 77′ το πλήρωσαν, με τον Ρουιγιέρ να ισοφαρίζει για τη Σερβέτ σε 1-1, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.