Αντίο Eurobasket για την εθνική γυναικών με ήττα 77-67 απ’ την Ιταλία

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τα δύο προηγούμενα ματς του ομίλου, ωστόσο δεν απέφυγε και πάλι την ήττα, χάνοντας 77-67 από την Ιταλία, αποχαιρετώντας το Eurobasket 2021.

Η Ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε την πορεία της στον όμιλο με τρεις ήττες, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση ενός δύσκολου γκρουπ.

Με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να επιστρέφει στη δράση, έπειτα από τις ενοχλήσεις που ένιωθε στη μέση και την άφησαν εκτός αγώνα με τη Σερβία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε και γύρισε από το -17 του ημιχρόνου, παίρνοντας το προβάδισμα 64-63 στα μέσα της τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο στο τέλος… λύγισε στις λεπτομέρειες.

Κορυφαία για το σύνολο του Βασίλη Μασλαρινού ήταν η Σταμολάμπρου με 23 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Σπανού και Μποσγανά με 13 πόντους αντίστοιχα. Για τις νικήτριες, ξεχώρισαν Πένα (13 πόντους) και Ζανταλασίνι (11 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-24, 58-47, 77-67