Αντίο Τόκιο, αντίο κι ο Πιτίνο

Η εθνική γνωρισε την συντριβή 97-72 από την Τσεχία στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά που έγινε στον Καναδά, αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, έχασε και τον Αμερικανό προπονητή Ρικ Πιτίνο, που παραιτήθηκε «γιατί η συμφωνία ήταν μόνο για μία διοργάνωση».

Η υπέρβαση έγινε με την Τουρκία. Χρειαζόταν ακόμα μία απέναντι στην Τσεχία, που είχε δείξει τα… δόντια της αποκλείοντας τον Καναδά. Αλλά η – μπασκετική – αλήθεια έλεγε πως αυτή η Εθνική ομάδα δεν θα μπορούσε να πάει στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι Τσέχοι διέλυσαν την Εθνική με 97-72 και είναι εκείνοι που πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στο Τόκιο. Σε κακή βραδιά όλοι οι σημαντικοί παίκτες του Ρικ Πιτίνο, δεν κατάφεραν ποτέ να απειλήσουν και να αμφισβητήσουν την κυριαρχία των αντιπάλων τους.

Το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν σαν βγαλμένο από… καρμπόν με εκείνο απέναντι στην Τουρκία. Με κακή άμυνα οι παίκτες του Πιτίνο έδωσαν την ευκαιρία στους Τσέχους να τρέξουν, να βρουν ελεύθερα σουτ και να ξεφύσουν από πολύ νωρίς. Μόλις στο 4′ η Τσεχία ήταν μπροστά στο σκορ με 11 πόντους (15-4), με την Εθνική να μην μπορεί να αντιδράσει και να μην πιέζει στην άμυνα, την ώρα που οι Τσέχοι σούταραν με 74% στα δίποντα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Εθνική έφερε τη διαφορά έως τους 7 πόντους με καλάθι και φάουλ του Μήτογλου (22-15), αλλά η Τσεχία συνέχιζε να ελέγχει απόλυτα το ματς και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με δέκα πόντους διαφορά (32-22).

Η Εθνική διόρθωσε την εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Από τους 32 πόντους της πρώτης περιόδου έριξε τους Τσέχους στους 18, μειώνοντας ακόμα και στους 4 πόντους, όμως με τρίποντο του Σατοράνσκι στο φινάλε οι Τσέχοι πήγαν με το 50-43 στα αποδυτήρια. Η Ελλάδα βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά, είχε καλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, ωστόσο έδειχνε πως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τους Τσέχους. Κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την Εθνική. Και εκεί χάθηκε κάθε ελπίδα για να πάρει τη νίκη που θα την έστελνε στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Οι Τσέχοι έκαναν ένα επί μέρους 31-11 στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά και επί της ουσίας να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και πρόκριση. Η Εθνική είχε σε πολύ άσχημη βραδιά όλα τα μεγάλα αστέρια της, αφού Σλούκας, Καλάθης και Μήτογλου ήταν εκτός αγώνα, ο Παπαγιάννης προσπαθούσε μόνος του στο πρώτο μέρος, αλλά και αυτός έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο.

Το 81-54 που διαμορφώθηκε στο φινάλε της τρίτης περιόδου έκανε την Εθνική να αναζητεί ένα… θαύμα, αλλά θαύματα δεν γίνονται. Κυρίως όταν οι παίκτες δε δείχνουν ψυχικά έτοιμοι για κάτι τέτοιο. Οι Τσέχοι δεν άφηναν το πόδι από το γκάζι και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ με το

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72

Πιτίνο: Αντίο σας

Δεν υπάρχει μέλλον για εμένα. Δεν είμαι πλέον ο ομοσπονδιακός προπονητής, ήταν μια μικρή θητεία για εμένα. Μου πήρε έξι εβδομάδες και έχω μια ομάδα πίσω στην πατρίδα μου. Ήταν μια συμφωνία για μία διοργάνωση. Δεν ξέρουμε ποιος θα είναι στην ομοσπονδία, αλλά υπάρχουν καταπληκτικοί Έλληνες προπονητές και θα τους βοηθήσω, αλλά για εμένα ήταν μια συμφωνία για μία διοργάνωση

Δεν πετύχαμε τον στόχο μας να φτάσουμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Σπουδαία η Τσεχία, αλλά μας πλήγωσε το γεγονός ότι δεν είχαμε ημέρα για να προετοιμαστούμε. Μας κέρδισαν, κυριάρχησαν στο ριμπάουντ, είχαν διπλάσιες ασίστ. Η προσπάθεια ήταν εκεί, το παιχνίδι μας όμως όχι. Σπουδαία ομάδα η Τσεχία, ήταν καλύτερη από εμάς. Έπαιξαν σε ένα στιλ που δεν είμαστε συνηθισμένοι. Δεν ήμασταν προετοιμασμένοι όπως θέλαμε.

Πολύς κόσμος από τις ΗΠΑ μου έστειλε μηνύματα, από την Ελλάδα δεν έχουν πολλοί τον αριθμό μου και δεν ξέρω να διαβαζω ελληνικά. Σε σύντομο χρονικό διάστημα δημιουργήσαμε ένα σπουδαίο στυλ. Ο Παπαγιάννης έχασε βάρος, έχει γίνει από τους κορυφαίους στην Ευρώπη. Πολλά πετύχαμε σε αυτό το διάστημα και πρέπει να βελτιώσουμε στην χώρα, τα τμήματα υποδομής ώστε να βγουν νέοι Παπαγιάννηδες, νέοι Σπανούληδες. Έχουμε έναν νεαρό, τον Ρογκαβόπουλο που έχει πολλά να μάθει. Πρέπει να συνεχίσουμε αυτό που είδαμε σήμερα.

Η Τσεχία κυριάρχησε στο ριμπάουντ, αλλά και στις βολές. Το ματς χάθηκε στην πρώτη περίοδο, μας διέλυσαν στον αιφνιδιασμό. Ήταν σε τρομερό βράδυ μετά από ματς με παράταση. Είναι έμπειρη ομάδα, εμείς είμαστε απογοητευμένοι και θέλω να είμαστε απογοητευμένοι για να ωριμάσουν αυτοί οι νεαροί αθλητές».