Αντρίκεια νίκη από τους μπέμπηδες του ΠΑΟ

Δεν σταματάει πουθενά ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» με τη σφραγίδα του Γιώργου Δώνη πέρασε 3-1 από την Λάρισα, κι έφθασε τις τρεις σερί νίκες  στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα στο AEL Arena. Οι μπέμπηδες ωρίμασαν γρήγορα κι έφθασαν σε αντρίκεια νίκη, φθάνοντας στους τρεις πόντους την ΑΕΛ, έχοντας όμως καλύψει τους μείον έξι πόντους ποινή με την οποία μπήκαν στο μαραθώνιο του πρωταθλήματος.

Η γηπεδούχος Λάρισα έβγαλε πάθος αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς δεν μπορούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Διούδη με εξαίρεση κάποια στατικές φάσεις. Οι Θεσσαλοί δεν έχουν ακόμα πείσει με την αγωνιστική τους εικόνα κάτι που οδήγησε τους οπαδούς της ΑΕΛ ν’ αποδοκιμάσουν τον ιδιοκτήτη της ομάδας Αλέξη Κούγια.

Στο 28’, ο Μπουζούκης έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Γιόχανσον που μπήκε στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ(0-1). Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στο αμέσως επόμενο διάστημα αλλά απείλησε ουσιαστικά μόνο στο 42’ όταν ο Γιόχανσον παρ’ ολίγο να βάλει αυτογκόλ (η μπάλα κατέληξε κόρνερ, περνώντας πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη που είχε κάνει έξοδο) σε προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα προ του Σαχίτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάρισα πήρε επιθετικά ρίσκα, αλλά ο εντυπωσιακός Μπουζούκης ήταν αυτός που απείλησε για τον Παναθηναϊκό στο 60’ με σουτ που πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα (63’) ο Γιόχανσον τρύπησε την άμυνα της Λάρισας και με εντυπωσιακό σλάλομ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμορφώνοντας το 0-2.

Στο 65’ ωστόσο η ΑΕΛ βρήκε απρόσμενο σύμμαχο την απειρία του νεαρού Μαυρομάτη που έκανε χέρι μέσα στην περιοχή χέρι σε εκτέλεση φάουλ του Πίτι. Ο Φατιόν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, μείωσε σε 1-2 (66’) και έβαλε ξανά φωτιά στο ματς.

Στο 87’ ο… σεληνιασμένος στο δεύτερο ημίχρονο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε φάουλ που κέρδισε ο ίδιος και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κούνιτς. Ο Δώνης έδωσε αυτή το φορά το «οκ» για να εκτελέσει ο Χατζηγιοβάνης το πέναλτι και αυτός το μετέτρεψε σε γκολ στο 89’ διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Καλή η διαιτησία του Κομίνη (Θεσπωτίας)

Α.Ε.Λ. (Σ. Αντωνίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γκοϊκοβιτς, Γρομητσάρης, Χούμπτσεφ (54’ Κούνιτς), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (84’ Κοέφ), Ντέλετιτς, Πίτι, Σαχίτι (46’ Λεοζίνιο), Μόρσι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης (87’ Χατζηθεοδωρίδης), Τζανδάρης, Κάτσε, Μπουζούκης (77’ Πούγγουρας), Χατζηβιοβάνης, Καμπετσής (55’ Βέργος).