Από γκέλα σε γκέλα ο Παναθηναϊκός 1-1 με την Κηφισιά

Δοκάρι η ομάδα των βορείων προαστίων στο τέλος με τον Μπιφουμά

Από γκέλα σε γκέλα πάει στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, που ήρθε ισόπαλος 1-1 με την Κηφισιά στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 24η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με το έβδομο φετινό γκολ του Παλάσιος στο 37’, χωρίς να πείθουν με την αγωνιστική τους παρουσία. Κατάφεραν μάλιστα να καταρρεύσουν μέσα σε τέσσερα λεπτά στην επανάληψη, όταν ο Σένκεφελντ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 64’, ενώ ο Αράο με αυτογκόλ στο 68’ διαμόρφωσε… πρόωρα το τελικό αποτέλεσμα. Μετά το 1-1 η Κηφισιά ήταν αυτή που βρέθηκε περισσότερες φορές κοντά στο γκολ με τον Μπιφουμά να έχει δοκάρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός έπεσε στην τρίτη θέση, με 52 βαθμούς και υποδέχεται τον Άρη την  Τετάρτη. Η Κηφισιά παρέμεινε ουραγός της βαθμολογίας, έχοντας όμως 17 πόντους όπως και ο Βόλος και μεσοβδόμαδα παίζει στην Τρίπολη με τον Αστέρα.

Ο Μποτία θα μπορούσε να αποβληθεί κι αυτός, για την αγκωνιά που έριξε στον Ιωαννίδη στο 73΄προτού αντικατασταθεί λόγω τραυματισμού στην ίδια φάση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τη… συνταγή των εντός έδρας ματς απέναντι σε θεωρητικά μικρότερο αντίπαλο: πολύ πιεστικά, παίρνοντας με το καλημέρα την κατοχή και ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που πάντα βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις. Η Κηφισιά είχε τις γραμμές της κοντά, κλείνοντας καλά τους χώρους, δείχνοντας όμως κι αυτή την διάθεση να απειλήσει με κάποια γρήγορη μετάβαση.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση των «πράσινων» ήρθε στο 5’, με τον Λημνιό να κάνει ένα διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά, αλλά την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι.

Ακολούθησε μια διπλή καλή στιγμή με τους Ιωαννίδη και Παλάσιος στο 15ο λεπτό και την φιλοξενούμενη ομάδα να έχει μια αναγκαστική αλλαγή στα στόπερ αλλά να βρίσκει σταδιακά τρόπο να «εγκλωβίσει» τους «πράσινους», που έδειχναν πολύ στατικοί και δεν μπορούσαν να βγάλουν συνεργασίες.

Μια χαμηλή, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα στο 22’ δεν στάθηκε ικανή να νικήσει τον Αναγνωστόπουλο. Μάλιστα, χρειάστηκε να περάσει ένα δεκάλεπτο για την επόμενη φάση από πλευράς Παναθηναϊκού… Με τον Κώτσιρα να βγάζει την κάθετη στον Ιωαννίδη, που σούταρε αλλά υπό την πίεση του Μποτία, χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Η Κηφισιά έφτασε με αξιώσει κοντά στο 0-1 τέσσερα λεπτά μετά, όταν από γύρισμα του Μπαρμπόσα από αριστερά, ο Αράο μπλόκαρε το πλασέ του Οζέγκοβιτς λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, διώχνοντας σε κόρνερ…

Στην αμέσως επόμενη φάση, έγινε το 1-0, αφού από την ωραία κάθετη πάσα του Ιωαννίδη για τον Παλάσιος, ο δεύτερος μπήκε από δεξιά στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Αναγνωστόπουλου, στο 37’!

Η νεοφώτιστη ομάδα είχε την τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις του, με το μακρινό σουτ του Μπαρμπόσα να περνάει δίπλα από την εστία του Λοντίγκιν.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Παλάσιος σκοράρει, αλλά είναι ακάλυπτος και το δεύτερο σημερινό του τέρμα δεν μετράει. Ο Παλάσιος πρωταγωνίστησε και στην επόμενη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού, δύο λεπτά μετά, αλλά ο Βαφέας… πήρε την μπουκιά από το στόμα του Λημνιού, διώχνοντας σε κόρνερ.

Τελικά, αφού δεν έγινε το 2-0, το ματς στράβωσε μέσα σε τέσσερα λεπτά και έγινε το 1-1: αρχικά με την αποβολή του Σένκεφελντ για φάουλ πάνω στον Τετέι, στο 64’. Ακολούθως, από το αυτογκόλ του Αράο, στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά την σέντρα του Μιλίσεβιτς!

Μάλιστα, στην αμέσως προηγούμενη φάση, ο Μιλίσεβιτς πήγε να νικήσει τον Λοντίγκιν με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να έρθει η παρέμβαση του Αράο και να οδηγήσει στο… μοιραίο κόρνερ.

Ο  Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) έπρεπε να δείξει κόκκινη κάρτα και στον Μποτία.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (90’+1′ Αϊτόρ), Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (90’+1′ Βιλένα), Ρούμπεν (67′ Ούγκο), Κώτσιρας, Μπακασέτας (76′ Μαντσίνι), Παλάσιος, Ιωαννίδης, Λημνιός (76′ Γερεμέγεφ).

Kηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τεϊσέιρα, Μποτία(74΄ Παρράς), Τσάπαν (16′ λ.τ. Βαφέας), Μιλίσεβιτς, Πρίτσας (46′ Γιόβαντσιτς), Τσανάτζια, Μπαρμπόσα, Κλωναρίδης, Μενέντες (62’Μπιφουμά), Οζέγκοβιτς (62′ Τετέι).