Απογοήτευσε ο Ολυμπιακός κι έχασε 92-72 από τη Μονακό

Απογοητευτικός ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα από τη Μονακό (92-72) στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η αμυντική ασυνέπεια στο δεύτερο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με τα απογοητευτικά ποσοστά στο τρίποντο έφεραν από νωρίς τους ερυθρόλευκους σε θέση να κυνηγούν μια ανατροπή επικών διαστάσεων.

Αυτή όμως δεν ήρθε, αφού ακόμη κι όταν η διαφορά έπεσε από το -17 στο -10 (στο 23′), η Μονακό αντέδρασε και “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες, υποχρεώνοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του να σκέφτονται το παιχνίδι που έπεται, σε δύο βράδια, απέναντι στη Βιλερμπάν.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα τους χειριστές της Μονακό, έδωσε μπάλες στον Μουσταφά Φαλ και κάπως έτσι πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Η διαφορά δεν ήταν ασφαλείας, αλλά βάσει εικόνας η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειχνε έτοιμη να κάνει τη δουλειά. Μοναδικό μελανό σημείο μέχρι το +3 (19-22) της πρώτης περιόδου το γεγονός πως οι ερυθρόλευκοι είχαν δώσει μόλις ένα ομαδικό φάουλ -κι αυτό πάνω σε προσπάθεια.

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου όμως, ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Όσοι ήρθαν από τον πάγκο ήταν εκτός κλίματος, έχασαν διαδοχικές μάχες στην άμυνα και μαζί τον έλεγχο του ρυθμού. Πολύ γρήγορα, η Μονακό πέτυχε δέκα αναπάντητους πόντους για το +7 (29-22 στο 12′), το οποίο μεγάλωσε ακόμη περισσότερο μέχρι την ανάπαυλα. Πότε ο Πάρις Λι, πότε ο Ντουέιν Μπέικον και πότε ο Μάικ Τζέιμς εξέθεταν την ελληνική άμυνα, δίνοντας πλέον στη Μονακό τον ρόλο του φαβορί στην αναμέτρηση. Με 5/5 τρίποντα και 3 κλεψίματα στο δεκάλεπτο (έναντι των 0/5 τριπόντων και των 5 λαθών του Ολυμπιακού), η Μονακό έφτασε μέχρι το +17 (48-31) στην ανάπαυλα. Προβάδισμα που της έδινε -για τα καλά- τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Μετά τη διακοπή του ημιχρόνου, φάνηκε σαν κάτι να αλλάζει για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η πίεση στην άμυνα αυξήθηκε κατακόρυφα, που έφερε μεν τη συμπλήρωση των ομαδικών μέσα σε δύο λεπτά, πλην όμως έδωσε ελπίδα. Οι ερυθρόλευκοι ξανάδωσαν μαζεμένες μπάλες στον Μουσταφά Φαλ, ο οποίος έκανε τη δουλειά (όπως πάντα) και βοήθησε σημαντικά ώστε να συμμαζευτεί κάπως η κατάσταση (50-40 στο 24′).

Πάνω όμως, που φάνηκε κάτι να αλλάζει, η Μονακό πάτησε το γκάζι. Με συνοπτικές διαδικασίες και με όπλο την φθορά των αντίπαλων κοντών, οι γηπεδούχοι οδήγησαν τη διαφορά στο +19 (61-42 στο 27′) μέσα σε τρία λεπτά, για να καταδείξουν πως δεν ήταν διατεθειμένοι να δώσουν πραγματικές πιθανότητες νίκης στον Ολυμπιακό.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν την ενέργεια, τις λύσεις και τα ποσοστά για να κυνηγήσουν την ανατροπή. Κάπως έτσι βρέθηκαν μέχρι το +27 (88-61 στο 37′).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72.