Αποκλείστηκε με το καλημέρα η Σάκκαρη στο Άμπου Ντάμπι

Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε 2-0 σετ απ’ τη Ρουμάνα Σοράνα Κιρστέα

Αποκλείστηκε από την πρεμιέρα της στο 500άρι τουρνουά του Άμπου Ντάμπι η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια απογοήτευσε στην αναμέτρησή της με τη Ρουμάνα, Σοράνα Κιρστέα, πλέον νούμερο 23 της παγκόσμιας κατάταξης, παίρνοντας μόλις τρία game και γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 σετ (6-2, 6-1), μένοντας έτσι εκτός προημιτελικών.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τη Σάκκαρη, αφού η αντίπαλος της έκανε με break το 1-0 και έσωσε break point για το 1-1, πριν κάνει νέο break ακολουθούμενο από love game, για το 4-0.

Η Σάκκαρη πήρε το πρώτο της game μειώνοντας σε 4-1 και… επιβίωσε μετά από τέσσερα set points για το 5-2, με την Κιρστέα να κάνει το 6-2 μετά από 41 λεπτά. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ, με τη Ρουμάνα να προηγείται με break και να μην χάνει σε κανένα σημείο τον έλεγχο, πανηγυρίζοντας τελικά την άνετη επικράτηση (6-1).

Τα σετ: 6-2, 6-1