Ασταμάτητος ο Άρης πέρασε 0-1 απ’ το Αγρίνιο

Με πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα, ο Άρης επικράτησε του Παναιτωλικού (0-1) στο δεύτερο ντεμπούτο του Δέλλα κι επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν καλύτερη, δημιούργησε ευκαιρίες και βρέθηκε νωρίς μπροστά στο σκορ. Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι Θεσσαλονικείς αναλώθηκαν περισσότερο σε διαχείριση, κρατώντας τον Παναιτωλικό μακριά απ΄ την εστία τους και πήραν με άνεση το τρίποντο.

Οι Αγρινιώτες παραμένουν έπειτα από 9 αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα λεπτά τα «καναρίνια» απείλησαν με τους Αριγίμπι (7′), Μάζουρεκ (16′) και οι Θεσσαλονικείς δις με τον Μάνο (3′, 9′), ενώ ο Μπρούνο Γκάμα έδειχνε ορεξάτος και τους «έτρεχε» στην επίθεση. Υπό αυτές τις συνθήκες φτάσαμε στο 17′, όπου ο Σίλβα έστρωσε για τον Μάνο στον κενό χώρο και ο Μαλής τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή και σε πλάγια θέση. Ο ρέφερι Κουτσιαύτης καταλόγισε αμέσως το πέναλτι και ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Πλέον οι «κίτρινοι» είχαν (και) την ψυχολογία με το μέρος τους, στο οργανωτικό σκέλος τον Γκάμα πλαισίωνε  ο Ματέο Γκαρσία – ο πρώτος είχε ένα καλό σουτ στο 21′ – και για περίπου 10 λεπτά πατούσαν ένα «κλικ» καλύτερα μέσα στο γήπεδο.

Στο 31′ ο Σιαμπάνης μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κίτρινοι» έβαλαν από νωρίς τον όρο «διαχείριση» στο λεξιλόγιό τους και έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους. Με μεγάλη προσοχή στα «μετόπισθέν» τους, αναζητούσαν τη «μισή» φάση για να σκοράρουν και να «καθαρίσουν» το ματς.

Ο Ματέο Γκαρσία είχε δύο καλές στιγμές (58′, 60′) και έκτοτε τα «καναρίνια» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετέφεραν το παιχνίδι στο «μισό» των φιλοξενουμένων τους. Χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παρότι είχαν αρκετές στατικές φάσεις αλλά και επεδίωξαν να βάλουν την μπάλα κάτω, οι Θεσσαλονικείς «καθάριζαν» τα πάντα μέσα στα καρέ του Σιαμπάνη. Οι Μεντόσα, Κωνσταντόπουλος απώλεσαν ορισμένες «μικροευκαιρίες», αλλά ως… εκεί.

Ο ρέφερι Κουτσιαύτης σωστά υπέδειξε το πέναλτι στο μαρκάρισμα του Μαλή επί του Μάνου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ,  Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Ντάλσιο, Τσιγγάρας (76′ Αλβαρες), Ντίας, Μεντόζα (70′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ, Αριγίμπι (70′ Βέργος), Αζάντι (61′ Γιάκολις).

ΑΡΗΣ: Σούντγκρεν, Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Ματίγια (86′ Σάσα), Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία (65′ Μπερτόλιο), Σίλβα (75′  Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (86′ Λόπες)