Αστέρας για… play offs 3-1 τον Ατρόμητο

Δυο γκολ Ρεγκίς στους Αρκάδες που ξόρκισαν τον κακό τους δαίμονα

Mε πρωταγωνιστές τους Ρεγκίς και Καλτσά o Aστέρας Τρίπολης νίκησε 3-1 τον Ατρόμητο και πάτησε εξάδα. Οι Αρκάδες ξόρκισαν τον κακό τους δαίμονα, καθώς είχαν να κερδίσουν την ομάδα του Περιστερίου από τις 27 Νοεμβρίου 2021. Μετά το τότε επιβλητικό 6-2, μεσολάβησαν επτά ματς όπου Αστέρας Τρίπολης αδυνατούσε να υπερκεράσει το εμπόδιο του Ατρόμητου.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς με κορυφαίο τον Ρεγκίς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (19΄, 53΄) φτάνοντας τα πέντε στο πρωτάθλημα επικράτησε δίκαια. Μείωσε ο Ατρόμητος (64΄) με αυτογκόλ του Καστάνιο σε κεφαλιά του Ντε Μποκ, αλλά ο Καλτσάς στο 77΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Στο 16΄κατεγράφη η πρώτη τελική στο παιχνίδι, όταν ο Βέργος έφυγε στην αντεπίθεση επιχειρώντας να κάνει αισθητή την παρουσία του, δίχως όμως να προβληματίσει τον Γραμματικάκη.

Ο Αστέρας Τρίπολης στην πρώτη ουσιαστική επίθεση του, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ (19΄) με τον Ρεγκίς Κρέσπι να πετυχαίνει τον τέταρτο φετινό του γκολ. Ο Σιδηρόπουλος με τη βοήθεια του VAR κατακύρωσε το τέρμα, καθώς υπήρχε υποψία οφσάιντ από πλευράς Καλτσά, προτού ο τελευταίος κάνει την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου βρισκόταν ο Ισπανός.

Στο 34΄ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Έντερ πάτησε περιοχή, απέφυγε τον Ζουκάνοβιτς και ο Μουνάφο τον ανέτρεψε. Ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε το πέναλτι, όμως η εκτέλεση του Βέργου ήταν κακή με την μπάλα να περνάει άουτ!

Στο 38΄ ήταν η σειρά των Αρκάδων να απαντήσουν με μια πανομοιότυπη φάση με το γκολ, όμως ο σκόρερ Κρέσπι δεν σημάδεψε τούτη τη φορά σωστά με το κεφάλι. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ανήκε στον Ατρόμητο. Ο Βέργος βγήκε στην κόντρα πλάσαρε, αλλά ο Γραμματικάκης εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Ο Αστέρας Τρίπολης έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο (53΄), ωστόσο στην προβολή του Μπαρτόλο από κοντινή απόσταση λειτούργησαν άψογα τα αντανακλαστικά του γκολκίπερ της ομάδας του Σάσα Ίλιτς που έδιωξε σε κόρνερ.

Ότι δεν κατάφερε ο Μπαρτόλο πέτυχε στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο Ρεγκίς στο ίδιο λεπτό (53΄), έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Καλτσάς, με τον Καστάνιο να κάνει κεφαλιά-πάσα. Χρειάστηκαν τουλάχιστον πέντε λεπτά για να επικυρωθεί το γκολ από τον VAR, Θανάση Τζήλο.

Ο Ατρόμητος όχι μόνο δεν κλείστηκε στη συνέχεια, αλλά στο 61΄ έχασε καλή ευκαιρία με προβολή του Ντε Μποκ. Ο Βέλγος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη φάση του 64΄, καθώς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα βρήκε στον Καστάνιο και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα του Γραμματικάκη.

Ο Αστέρας Τρίπολης βρήκε χώρους, καθώς οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν ακόμη περισσότερο βγαίνοντας μπροστά. Οι Αρκάδες με υποδειγματική ανάπτυξη και τον 20χρονο Ζουγκλή να δείχνει πολύ καλά στοιχεία έκαναν το 3-1 (77΄), όταν ο τελευταίος έβγαλε ασίστ για τον Καλτσά και εκείνος με διαγώνιο σουτ δεν λάθεψε! Ένα γκολ που άξιζε ο έμπειρος χαφ, καθώς ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης.

Στο 81΄ ο Κούντε έχασε καλή ευκαιρία να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι, όμως το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής προσέκρουσε στο δοκάρι του Γραμματικάκη.

Φοβικός στη διαχείριση του ματς ο Τάσος Σιδηρόπουλος. Ο διεθνής ρέφερι, στα δυο πρώτα γκολ του Αστέρα χρειάστηκε να συμβουλευτεί τον Τζήλο στο VAR, ώστε να δει ότι δεν υπάρχει κάτι αντικανονικό.

Aστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης – Λύρατζης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες (75΄ Χουχούμης) – Μουνάφο (85΄ Χριστόπουλος), Γιαμπλόνσκι (70΄ Βαλιέντε) – Καλτσάς, Μπαρτόλο (70΄ Ζουγκλής), Κρέσπι (84΄ Γκος) – Μιριτέλο.

Aτρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας – Κυβρακίδης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ-Κούντε, Έντερ, Έρλινγκμαρκ (64΄ Ντιρκς) -Ρομπάιγ (67΄ Ανγκιέλσκι), Βαλένσια (92΄ Βρακάς), Βέργος.