Χάαλαντ: Αυτό το αγρίμι, ποιος θα το δαμάσει; Κανένας… Χατ τρικ και 6-0 η Σίτι την Νότιγχαμ (video)

Διέλυσε τη Νότιγχαμ η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν καταιγιστική, διέλυσε 6-0 τη Φόρεστ και έφτασε τους 13 βαθμούς, συνεχίζοντας το «κυνήγι» της Άρσεναλ!

Δεύτερο σερί χατ-τρικ του απίθανου Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Premier League που φτάνει σε τόσο γρήγορο διάστημα (σσ. 5 αγωνιστικές) τα 9 γκολ.

Ο Νορβηγός killer βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο 12ο λεπτό από την μπαλιά του Φόντεν και 11 λεπτά αργότερα σκόραρε εκ νέου. Στο 38’ ήταν η σειρά του Στόουνς να «φτιάξει» το γκολ του Χάαλαντ, που πέτυχε χατ-τρικ και έγραψε το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Σίτι συνέχιζε να κυριαρχεί και να πατάει διαρκώς στην αντίπαλη περιοχή, με τη Νότιγχαμ να μην μπορεί να αντιδράσει και να φανεί απειλητική. Ο Σίλβα μοίρασε στον Κανσέλο το 4-0 στο 50’, ενώ ένα τέταρτο αργότερα ο Γιούλιαν Άλβαρες πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην Αγγλία! Δεν σταμάτησε εκεί, με τον ταλαντούχο Αργεντινό στράικερ να σκοράρει εκ νέου στο 87’, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 6-0.

Στο «Emirates», η Άρσεναλ ήταν καθόλα ανώτερη από την Άστον Βίλα και πολύ πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1, έκανε το 5/5 στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα.

Η μεταμορφωμένη και εντυπωσιακή φέτος ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, έπιασε από τον… λαιμό τους φιλοξενούμενους από το ξεκίνημα του αγώνα και απειλούσε διαρκώς. Τελικά, η υπεροχή των «κανονιέρηδων» μετουσιώθηκε σε γκολ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, με τον Ζεσούς να βρίσκει δίχτυα για 3η φορά φέτος μετά το τραγικό λάθος του Μαρτίνες για το 1-0 του ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν τη μία φάση μετά την άλλη, αλλά να βλέπουν την Άστον Βίλα από το… πουθενά να ισοφαρίζει στο 74’, έχοντας όμως και σοβαρά παράπονα από τον διαιτητή. Διότι ο Ντάγκλας Λουίζ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Ράμσντεϊλ δεν κατάφερε να απομακρύνει αφού του έγινε επιθετικό φάουλ το οποίο δεν καταλογίστηκε ποτέ! Η Άρσεναλ, όμως, βρήκε άμεσα την απάντηση και τρία λεπτά αργότερα ο Μαρτινέλι έγραψε το 2-1, για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του που συνεχίζει απόλυτη!

Τέλος, στο 0-0 έμειναν Μπόρνμουθ και Γουλβς σε ένα κακό ματς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 4 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι τους 3, αλλά να μην έχουν και νίκη ακόμη μετά από 5 αγωνιστικές.