Χαλαρά ο Ολυμπιακός 3-0 τη Λαμία από το πρώτο ημίχρονο

Χαλαρά ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τη Λαμία 3-0 από το πρώτο ημίχρονο για την 25η αγωνιστική, κάνοντας δυνατή προπόνηση πριν το πρώτο ματς με την Άρσεναλ για τους «16» του Europa League.

Ο Μπρούμα άνοιξε το σκορ με άπιαστο σουτ στο 8’ και δύο λεπτά μετά ο Φορτούνης ζευγάρωσε τα τέρματα των «ερυθρόλευκων» μετά από λάθη των φιλοξενούμενων. Ο Ελ Αραμπί σκόραρε στο 33’, το 20ο του γκολ στη σεζόν και το 18ο στο πρωτάθλημα.

Αγγαρεία ήταν για τις δύο ομάδες το δεύτερο μέρος, στο οποίο αποδέχθηκαν τη μοίρα τους και κράτησαν δυνάμεις ενόψει της συνέχειας. Αποχώρησε τραυματίας στο 18’ ο Μπα λόγω ενοχλήσεων στη μέση και ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε και πάλι ως στόπερ τον Εμβιλά όπως είχε κάνει και στο Κύπελλο με τον Άρη.
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς αποφασισμένος να βρει νωρίς γκολ και το πέτυχε. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Φορτούνης είχε σουτ πάνω σε σώματα. Στο 3′ όμως η Λαμία είχε την… απάντηση σε φάσεις με ένα σουτ του Πίτι έξω. Στο 4′ ο Μπρούμα μετά από μία πολύ καλή συνεργασία με Φορτούνη και Ελ Αραμπί είχε ένα σουτ άουτ από θέση βολής.

Τελικά το γκολ ήρθε μετά από κλέψιμο ψηλά του Μπουχαλάκη, πολύ καλή συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού στη συνέχεια και πάσα του Φορτούνη στον Μπρούμα για μία σουτάρα και το 1-0 στο 8ο λεπτό.

Στο 11ο λεπτό ήταν η σειρά του Φορτούνη να σκοράρει ένα ωραίο γκολ για το 2-0. Μετά από τραγικό γύρισμα του Βύντρα προς τον Θεοδωρόπουλο δεν μπήκε αυτογκόλ αλλά μετά το διώξιμο του κίπερ της Λαμίας ο Φορτούνης πήρε το… ριμπάουντ για το τέρμα.

Στο 18ο λεπτό ο Μπα τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή από τον Τιάγκο Σίλβα. Ο Αφρικανός βρέθηκε στο έδαφος αλλά και να πιάνει τη μέση του μετά από ένα σουτ που πήγε πάνω του.

Στο 34ο λεπτό ο Ρέαμπτσιουκ έκανε μία ωραία σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Ελ Αραμπί. Ο φορ του Ολυμπιακού σκόραρε για να κάνει το 3-0 στην πρώτη ασίστ του Μολδαβού στον πειραϊκό σύλλογο.

Στο 49′ ο Γκούγκα δοκίμασε ξανά το πόδι του με ένα σουτ λίγο έξω. Στο 52′ ο Μπουχαλάκης έβγαλε εξαιρετικά στον Χασάν αλλά ο Αιγύπτιος δεν σκόραρε στο σουτ του.

Στο 59′ ο Χατζηστραβός είχε ατομική ενέργεια και σουτ που μπλόκαρε ο Σα ενώ ο Μαρτίνς μετά τις αλλαγές του είχε τον Ανδρούτσο μπακ και έβαλε τον Λαλά σε πιο προωθημένο ρόλο (τύπου εξτρέμ). Στο 76′ ο Ραντζέλοβιτς είχε χαμένο τετ α τετ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Δεν έχει κάνει κάποιο φοβερό λάθος ο Καραντώνης με τους βοηθούς του. Τα όποια θέματα εστιάζονται κυρίως σε φάουλ και πειθαρχικό έλεγχο (κάρτες). Για παράδειγμα στο β’ μέρος δεν βγήκε κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπρούμα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα (18’ λ.τ. Σίλβα), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (56’ Μασούρας), Εμβιλά, Βαλμπουενά (56’ Ανδρούτσος), Μπρούμα, Φορτούνης (46’ Χασάν), Ελ Αραμπί (62’ Ραντζέλοβιτς)
Στον πάγκο έμειναν: Κρίστινσον, Τιάγκο, Κάιπερς, Ντρέγκερ, Χολέμπας

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Μαντζρεκάρ, Βύντρα, Ασίγκμπα, Σαραμαντάς, Παλαβαντισβίλι, Μπιάρνασον (75’ Σταμούλης), Προβυδάκης (55’ Κωστίκα), Πίτι (63’ Μπουλούλης-Τσαμπρούνης), Ρόμανιτς (46’ Χατζηστραβός), Βασιλακάκης
Στον πάγκο έμειναν: Κατσίκας, Καραμάνος, Άνχελ Μαρτίνες, Μαργαρίτης, Ντέλετιτς