Δεν πλήρωσε το κάζο η Λιόν

Στην 31η αγωνιστική έχει φτάσει και η γαλλική Ligue 1 και με την Παρί Σεν Ζερμέν να είναι σίγουρη πρωταθλήτρια η προσοχή πηγαίνει σε άλλα βαθμολογικά επίπεδα. Έτσι μία είδηση από τα ματς του Σαββάτου είναι ότι η Λιόν γνώρισε απρόσμενη εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ντιζόν, αλλά με …ανακούφιση έμαθε αργότερα ότι έχασε βαθμούς και η Σεντ Ετιέν κι έτσι παρέμεινε φαβορί για την εξασφάλιση της 3ης θέσης και της πρόκρισης στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Λιόν προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό με τον Τεριέ, αλλά έξι λεπτά μετά ήτα πίσω στο σκορ με δύο τέρματα του Σαΐντ. Η Ντιζόν, που αύξησε τις πιθανότητες να γλιτώσει τον απευθείας υποβιβασμό στη Ligue 2, έφτασε στο 3-1 με αυτογκόλ του Ραφαέλ στο 65΄. Η Σεντ Ετιέν απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Αμιάν.