Δεν σταματάει πουθενά ο Ολυμπιακός του Μεντιλίμπαρ 1-2 στο Αγρίνιο

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε ξανά το τρένο του Πειραιά

Ο Ολυμπιακός του Μεντιλίμπαρ είναι ασταμάτητος και ξέρει πως να λυγίζει τους αντιπάλους του. Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν με ανατροπή 1-2 και από το Αγρίνιο με θύμα τους τον Παναιτωλικό, για την 25η αγωνιστική της Super League.

Οι Αγρινιώτες έβαλαν δύσκολα στους Πειραιώτες, προηγήθηκαν στο 33′ με τον Ντουάρτε και κρατούσαν με αποτελεσματική μαζική άμυνα το υπέρ τους σκορ, όμως λογάριαζαν χωρίς τον Μεντιλίμπαρ. Ο Βάσκος τεχνικός ανακάτεψε την τράπουλα με τις αλλαγές του κι έτσι με αυτογκόλ του Τορεχόν στο 72′ και με γκολ του συνήθη ύποπτου Ελ Κααμπί στο 79′, πήρε την υπερπολύτιμη νίκη.

Οι νικητές, είχαν την ψυχραιμία και την υπομονή ώστε να φτάσουν στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, έφτασαν για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν τις 6 συνεχόμενες νίκες (5/5 με τον Μεντιλίμπαρ), αλλά και τις 9 σερί στο Αγρίνιο.

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο των κινήσεων, όμως φαινόταν ότι το ροτέισον του Μεντιλίμπαρ στο αρχικό σχήμα, δεν απέδιδε ιδιαίτερα. Οι «ερυθρόλευκοι» ψαχνόντουσαν για αρκετή ώρα στο γήπεδο, χωρίς πολλούς επιθετικούς συνδυασμούς παρά την κατοχή μπάλας. Στο δε αμυντικό κομμάτι, δέχθηκαν γκολ στην πρώτη και μοναδική ουσιαστική επίθεση του Παναιτωλικού στο πρώτο ημίχρονο!

Πρώτη τελική καταγράφηκε στο 11′ μετά από ατομική ενέργεια και σουτ του Ποντένσε που κόντραρε, ενώ στο 19′ ο Μασούρας έκανε το γύρισμα και ο Ποντένσε από το ύψος του πέναλτι σούταρε πάνω στον Τσάβες που μπλόκαρε σταθερά. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, στην αντεπίθεση, ο Ελ Κααμπί βρήκε τον Μασούρα και αυτός σούταρε λίγο άουτ με το αριστερό, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Λίγο πάνω από το οριζόντιο πέρασε το σουτ του Καμπράλ στο 23′ και στο 25′ Ελ Κααμπί αρχικά και Τσικίνιο στην συνέχεια δεν σημάδεψαν σωστά.

Μεγάλη ήταν και η ευκαιρία του 30ου λεπτού για τους Πειραιώτες, όμως ο Τσάβες και πάλι απέκρουσε το σκαστό σουτ του Ιμπόρα. Στο 33′ πάντως, ο Παναιτωλικός βρήκε αυτό που ήλπιζε να βρει, να αξιοποιήσει δηλαδή τη μία και μοναδική ευκαιρία του. Ο Ντουάρτε έπαιξε το 1-2 με τον Ντίας, υποδέχθηκε τη μπάλα και με δεξί διαγώνιο σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη. Κάκιστη αντίδραση της ερυθρόλευκης άμυνας συνολικά, αλλά και ειδικά από Ρέτσο-Ορτέγκα.

Στο σημείο που γίνεται το 1-0, ο Ολυμπιακός είχε υπέρ του 61% κατοχή μπάλας και 8-0 τελικές. Η πρώτη των γηπεδούχων ήταν και η τελευταία στο πρώτο ημίχρονο!

Με φουλ κατοχή μπάλας μπήκε και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός αλλά χωρίς να μπορεί να βρει διαδρόμους απέναντι σε μια διπλή γραμμή άμυνας 10 παικτών. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν άψογα στημένη στον αγωνιστικό χώρο και όλα έδειχναν ότι οι Πειραιώτες θα έφθαναν πολύ δύσκολα στο γκολ.

Στο 59′ ο Μεντιλίμπαρ παρενέβη από τον πάγκο με τριπλή αλλαγή (Μαρτίνς, Γιόβετιτς, Χέσε αντί Καμπράλ, Μασούρα, Ιμπόρα) και η ομάδα του κέρδισε μέτρα.

Στο 64′ το κοντινό σουτ του Ελ Κααμπί κόντραρε στον Οικονόμου και τελικά, στο 72′, ήρθε η ισοφάριση. Ο Τσικίνιο έβγαλε μπαλιά-τρύπα για τον Ζέλσον που έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Τορεχόν και κατέληξε στα δίχτυα, ακριβώς όπως είχε συμβεί για τον Παναιτωλικό και πριν λίγες, στο ματς με τον ΠΑΟΚ.

Γρήγορα ήρθε και το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού. Ο Ελ Κααμπί έκλεψε από τον Μαλή, πέρασε τον Τσάβες και πλάσαρε, πάνω στη γραμμή ο Στάγιτς δεν μπόρεσε να διώξει και έστειλε τη μπάλα, δοκάρι και μέσα.

Καλός ο διαιτητής Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας)

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης / 5-4-1): Τσάβες, Χατζηθεοδωρίδης (70′ Τορεχόν), Ταμπίτζε (67′ Στάγιτς), Μαλής, Οικονόμου, Μαυρίας, Μπουζούκης (60′ Τσιγγάρας), Πέρες, Ντουάρτε, Ντίας (60′ Σενγκέλια), Καρέλης (67′ Ζοάο Πέδρο).

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-4-2): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ρέτσος, Βέζο (90′ Ντόη), Κίνι, Τσικίνιο, Ιμπόρα (59′ Χέσε), Καμπράλ (59′ Μαρτίνς, 83′ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε, Μασούρας (59′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί.