Δια πυρός και σιδήρου ο Παναθηναϊκός πέρασε 0-2 και απ’ τη Λαμία

Δεν σταματάει πουθενά το τρένο του Παναθηναϊκού, καθώς πέρασε νικηφόρα 0-2 και απ’ την Λαμία. Το τριφύλλι έκανε το 8 στα 8, συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία του παρά τα εμπόδια και τους τραυματισμούς που αντιμετώπισε, επικρατώντας με γκολ των Παλάσιος (23’) και Σάντσες (73’).

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και τους απανωτούς τραυματισμούς παικτών του τριφυλλιού, με τους Ιωαννίδη και Τρουγιέ να αποχωρούν με ασθενοφόρο!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά από το πρώτο λεπτό του αγώνα και ήταν καταιγιστικός στο πρώτο μισάωρο, έχοντας πλήρη έλεγχο του ρυθμού, υπομονή στο χτίσιμο του παιχνιδιού και εξαιρετικό πρέσινγκ ψηλά.

Η Λαμία αμυνόταν μαζικά πίσω από τη μπάλα στο ίδιο χρονικό διάστημα, αλλά ήταν δύσκολο να ακολουθήσει τον ρυθμό των πράσινων, οι οποίοι στο 4’ με τον Αϊτόρ, στο 6’ με τον Παλάσιος και στο 7’ με τον Ιωαννίδη απείλησαν την εστία του Σαράνοφ.

Ο Γιοβάνοβιτς ζήτησε από τους παίκτες του να εντάξουν στο παιχνίδι τον Μπερνάρ και στο 23’ ο Βραζιλιάνος, αφού υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Ιωαννίδη, έβγαλε μαγική κάθετη πάσα στον Παλάσιος που έσκαψε τη μπάλα προ του τερματοφύλακα της Λαμίας και άνοιξε το σκορ (0-1).

Στο 25’ το σουτ του Ιωαννίδη έσωσε ο Κορνέζος πριν καταλήξει στην εστία, στο 29’ ο Αϊτόρ δεν πρόλαβε τη μπάλα για να βγει τετ α τετ με τον Σαράνοφ στη φανταστική πάσα στο χώρο του Μπερνάρ και στο 33’ πάλι ο Βραζιλιάνος έσπασε τη μπάλα στον Χουάνκαρ που σέντραρε παράλληλα προς τον Αϊτόρ που σημάδεψε το δοκάρι. Ο βοηθός είχε σηκώσει τη σημαία αλλά ο Ισπανός μεσοεπιθετικός φάνηκε να καλύπτεται στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού να διπλασιάσει τα τέρματά του πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή τον Βέρμπιτς αντί του Αϊτόρ για τον Παναθηναϊκό και με μία τακτική αλλαγή για τη Λαμία, τον Νούνιες αντί του Ασκόφσκι, ενώ στο 52’ αποχώρησε τραυματίας και ο Τσέριν για να πάρει τη θέση του ο Τσόκαϊ.

Ο Αλβανός μέσος στο 60’ έκανε έξοχη ενέργεια και έδωσε στον Βέρμπιτς που από τη μικρή περιοχή δεν βρήκε καλά τη μπάλα και ο Αντέτζο απομάκρυνε.

Στο 71’ ένας ακόμη πράσινος, ο Ιωαννίδης, γκρεμίστηκε απ’ τον Κορνέζο, υπέστη κάταγμα στη μύτη και αποχώρησε, σε μία φάση που δεν δόθηκε κάρτα από τον διαιτητή Φωτιά και ο Τρουγιέ πήρε το βάπτισμα του πυρός.

Δύο λεπτά αργότερα (73’), ο Σαράνοφ έσωσε την εστία του σε κεφαλιά δυναμίτη του Μάγκνουσον και στο κόρνερ που ακολούθησε ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του μετά από εκτέλεση του Μπερνάρ, κεφαλιά του Σάντσες πάνω στον Σίμον και σουτ του Αργεντινού πλάγιου αμυντικού στα δίχτυα (0-2).

Ο πιο μεγάλος άτυχος της βραδιάς ήταν ο Τρουιγέ που φάνηκε να υπέστη ρήξη χιαστού στο 81,’ δέκα λεπτά μετά το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα, με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο μέχρι το φινάλε καθώς είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Ο διαιτητής Φωτιάς είχε σωστά σφυρίγματα σε ένα δύσκολο ματς.

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα /4-3-3): Σαράνοφ, Σίμον, Κορνέζος, Αντέτζο, Γκοράνοφ, Τζανδάρης (67’ Σλίβκα), Μπεχαράνο, Ντε Βινσέντι (82’ Μαρμεντίνι), Τσιλούλης (78’ Ρόμανιτς), Ασκόφσκι (46’ Νούνιες), Μανούσος (78’ Γιακουμάκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Τσέριν, Πέρεθ, Μπερνάρ (78’ Γκάνεα), Παλάσιος (78’ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (71’ Τρουιγέ), Αϊτόρ (46’ Βέρμπιτς).