«Διπλή» χαρά για Σάλκε, λύπη για Ντόρτμουντ (videos)

Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ «βάφτηκε μπλε». Η Σάλκε νίκησε την Ντόρτμουντ με 4-2 και πανηγύρισε διπλά το διπλό στο «Signal Iduna Park.

Αφενός γιατί, πλέον, κάθε «κακή σκέψη» για την παραμονή στην κατηγορία, εξανεμίστηκε. Αφετέρου γιατί, μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι «κιτρινόμαυροι» πιθανότατα χάνουν τον τίτλο.

Η Μπάγερν είναι στο +1 και αν αύριο (28/4, 19:00) επικρατήσει της Νυρεμβέργης θα πάει στο +4, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος της Bundesliga.

Ο αγώνας άρχισε ιδεατά, για τη γηπεδούχο αλλά εξελίχθηκε σε… εφιάλτη. Μόλις στο 14ο λεπτό ο Γκέτσε έκανε το 1-0. Όμως, πριν… κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η φιλοξενούμενη ισοφάρισε από την άσπρη βούλα με τον Καλιγκιούρι (18′) και δέκα λεπτά αργότερα πανηγύρισε την ολική ανατροπή με τον Σανέ (28′).

Το κακό για την Ντόρτμουντ έγινε ακόμα χειρότερο. Στο 60′ (σωστά) αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη ο Ρόις και στο 62′ ο Καλιγκιούρι έκανε το 1-3. Στο 65′ (και πάλι σωστά) την άγουσα προς τ’ αποδυτήρια πήρε ο Βολφ.

Με 9 παίκτες οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 2-3 με τον Βίτσελ ( 85′) αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Εμπολό διαμόρφωσε το 2-4 και έσβησε κάθε «όνειρο τρελό» της Ντόρτμουντ. Σκορπίζοντας τεράστια απογοήτευση στην μια πλευρά της κοιλάδας του Ρουρ, «τρελή χαρά» στην άλλη αλλά και το Μόναχο.

Στουτγκάρδη-Γκλάντμπαχ 1-0

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βέρντερ Βρέμης 4-1

Τ’ αποτελέσματα και οι σκόρερς της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 26/4

Άουγκσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-4 (12′ Nτάνσο / 15′ Φόλαντ, 48′ Χάβερτς, 60′ Τα, 88′ Μπραντ)

Σάββατο 27/4

Ντόρτμουντ-Σάλκε 2-4(14′ Γκέτσε, 85′ Βίτσελ – 18′ πεν., 62′ Καλιγκιούρι, 28′ Σανέ, 86′ Εμπολό)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 0-0

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βέρντερ Βρέμης 4-1 (1′, 22′ Καραμάν, 56′ Χένινγκς, 73′ Σούτνερ – 28′ πεν. Κρούσε)

Ανόβερο-Μάιντς 1-0 (66′ Βάινταντ)

Λειψία-Φράιμπουργκ 2-1 (19′ Βέρνερ, 78′ πεν. Φόρσμπεργκ – 66′ Γκρίφο)

Στουτγκάρδη-Γκλάντμπαχ 1-0 (56′ Δώνης)