Δώνης: «Με τα νέα παιδιά πρέπει να κάνουμε υπομονή»

Σχολίασε ο τεχνικός του Παναθηναϊκού

Ικανοποιημένος με την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου και τη νίκη δήλωσε ο Γιώργος Δώνης. Προσμετρώντας στα θετικά πως η ομάδα του θα πάει με θετική ψυχολογία σ’ ένα ντέρμπι (σσ με ΠΑΟΚ).

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού δεν «έκρυψε» ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του δεν αγωνίστηκαν όπως έπρεπε αλλά τους αιτιολόγησε, αναφέροντας: «Με τα νέα παιδιά πρέπει να κάνουμε υπομονή».

Συγκεκριμένα, στην κάμερα του Cosmote TV, ανέφερε: «Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετική ιστορία. Όταν παίζεις καλά και χάνεις δεν είναι και το καλύτερο.

Γι’ αυτό λοιπόν πρέπει να βλέπουμε το κάθε ματς ξεχωριστά. Είχαμε ένα πολύ καλό 45λεπτο. Μετά το 2-0 χαλαρώσαμε και το “πληρώσαμε”. Είναι πολύ καλό ότι θα πάμε με θετική ψυχολογία σ’ ένα ντέρμπι.

Αν η κατάκτηση του τροπαίου είναι στόχος: «Το σημαντικό είναι να αναπτυχθεί η ομάδα. Οι παίκτες μας πρέπει να γίνουν καλύτεροι, ώστε να βγει κερδισμένος ο Παναθηναϊκός. Η χρονιά είναι δύσκολη και ειδικά με τα νέα παιδιά πρέπει να κάνουμε υπομονή».

Κατόπιν, στη συνέντευξη Τύπου, είπε: «Αυτά τα παιχνίδια του Κυπέλλου είναι δύσκολα και είδαμε τα αποτελέσματα των τελευταίων ημερών.

»Είναι σημαντικό που απέναντι σε μια καλή ομάδα, όπως η Παναχαϊκή, καταφέραμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα και το πιστεύω πως το καταφέραμε. Ήμασταν σοβαροί στο πρώτο ημίχρονο και πετύχαμε δυο γκολ».

Μπαξεβάνος: «Μετά από την κόκκινη τελείωσαν όλα, δίκαιο το αποτέλεσμα»

Ο Παναθηναϊκός έκανε… τριπλούν άλμα πρόκρισης στην Πάτρα (video)