Δώνης: «Υποτονικοί στο πρώτο, αναποτελεσματικοί σε όλο τον αγώνα» (video)

Για τρίτη συνεχόμενη αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός φεύγει από τη Λαμία ηττημένος. Ο Γιώργος Δώνης αναγνώρισε πως οι παίκτες του έκαναν λάθη και τα «πλήρωσαν». Επισημαίνοντας ότι μπήκαν υποτονικά και δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Συγκεκριμένα, στην κάμερα της ΕΡΤ, δήλωσε: «Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν υποτονικοί. Δεν ήμασταν δυνατοί στις μονομαχίες και στις δεύτερες μπάλες. Ωστόσο είχαμε 3-4 ευκαιρίες για να προηγηθούμε, ενώ και η Λαμία είχε αντίστοιχα 2-3 δικές της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, από την αρχή μπήκαμε καλά, όμως σε μία βαθιά μπαλιά δεν λειτουργήσαμε καλά και δεχθήκαμε το γκολ. Μετά είχαμε την υπεροχή, όμως δεν ήμασταν αποτελεσματικοί με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Η μεγάλη ευκαιρία του Μακέντα δεν ήταν καθοριστική. Είχαμε και την φάση με τον Καμπετσή, με τον Γιόχανσον, με τον Μουνιέ στο 0-0. Είχαμε φάσεις, αλλά δεν ήμασταν δυνατοί στις μονομαχίες κι έτσι βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ από μία άσχημη αντίδραση σε μία βαθιά μπαλιά.

Σε μία διαδρομή δεν μπορείς να ξέρεις πόσα θα είναι τα άσχημα αποτελέσματα. Μετά τις γιορτές όμως δεν είμαστε καλά, για πολλούς λόγους, δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε αυτό τώρα. Πρέπει να προπονηθούμε καλύτερα, να βρούμε ρυθμό, ώστε να επανέλθουμε».

Στη συνέχεια, στη συνέντευξη Τύπου, ανέφερε:

Αν στις επιλογές του σκέφτηκε και τον επαναληπτικό κυπέλλου: «Δεν το βλέπω συνδυαστικά, αλλά στέκομαι μόνο στο σημερινό παιχνίδι. Ήμασταν υποτονικοί στο πρώτο μέρος, στις μονομαχίες, στις ενέργειες μας σε όλα. Όλη η ομάδα ήταν υποτονική. Παρόλα αυτά, κάναμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο αλλά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο.

Είχαμε ευκαιρίες και οι δύο ομάδες, όπως εμείς του Μακέντα, που τη θεωρώ εύκολη φάση. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πιο ζωντανοί, πατάγαμε καλύτερα, αλλά είχαμε μία κακή αντίδραση σε μία μεγάλη μπαλιά και δεχτήκαμε ένα ωραίο γκολ από τον Μπερτόλιο που μας άφησε πίσω στο σκορ.

Δυστυχώς, μετά κάναμε φάσεις αλλά δεν σκοράραμε για να αποφύγουμε την ήττα. Είμαστε σε μία δύσκολη καμπή, δεν γυρίσαμε καλά από τις γιορτές, τα ξέρετε τα προβλήματα και δεν θα τα επαναλάβω, θέλουμε να ανασυγκροτηθούμε και να παρουσιάσουμε ένα δυνατό γκρουπ και να επανέρθουμε στα γνωστά στάνταρ μας».

Για τις απουσίες που υπάρχουν λόγω της ίωσης και των τραυματισμών: «Αυτό το διάστημα δεν είναι καλό για εμάς. Πολλοί παίκτες έμειναν πίσω σε φυσική κατάσταση με την ίωση, υπάρχουν τραυματίες, αλλά αυτά δεν είναι δικαιολογίες και θα έπρεπε να είμαστε καλύτεροι και πιο δυνατοί στον αγωνιστικό χώρο».

Χάβος: «Ο πίνακας λέει ψέματα»

Μιχαηλίδης: «Πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να μείνουμε στην κατηγορία»

Με «φωτοβολίδα» Μπερτόλιο τρίτωσε το κακό για Παναθηναϊκό στη Λαμία (video)