Έχασε 0-1 από τη Σίτι αλλά φωνάζει ο Ολυμπιακός για το γκολ του Φόντεν στο 36΄

Ο Ολυμπιακός των πολλών απουσιών και κόντρα στην ομάδα του ενός δισεκατομμυρίου ευρώ, γνώρισε φυσιολογικά την ήττα 0-1 από τη Μάντσεστερ Σίτι στην 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Oι «ερυθρόλευκοι» δεν υπολόγιζαν, για διάφορους λόγους, τους Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Χασάν, Μπρούμα , Χολέμπας και Ραντζέλοβιτς κόντρα σε μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Στην πράξη ο Ολυμπιακός απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι του Γκουαρδιόλα, έπεσε αμαχητί. Το τελικό 0-1 των «σίτιζενς» είναι μαγική εικόνα και οφείλεται αφενός στις τρομερές επεμβάσεις του Ζοσέ Σα όποτε χρειάστηκε, αφετέρου στη διαχείριση που έκανε σταδιακά κατά τη διάρκεια του αγώνα η αγγλική ομάδα, η οποία γνώριζε ότι ακόμη και με ισοπαλία θα εξασφάλιζε την πρόκριση.

Στο φινάλε του αγώνα, η ουσιαστική διαφορά έγινε με το γκολ του Φόντεν στο 36′, με τον Ολυμπιακό να έχει τον απελπιστικό απολογισμό των 0 τελικών προσπαθειών ως το 88′, μέχρι ένα σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής στο σημείο εκείνο.

Για το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός θέτει ενστάσεις όσον αφορά την εγκυρότητά του, καθώς υπάρχει φάουλ του Γκιντογκάν στον Ντρέγκεν πριν μπει το γκολ, αλλά η ουσία είναι πως καταλογίστηκε. Ο Ιταλός ρέφερι Μάσα δεν είχε κάποια άλλη «δύσκολη» φάση.

Πλέον, με τους «ερυθρόλευκους» στους 3 βαθμούς σε 4 αγώνες, στα επόμενα δύο ματς με Μαρσέιγ και Πόρτο, θα παίξουν την ευρωπαϊκή «ζωή» τους με ρεαλιστικό στόχο την 3η θέση.

Ο… μισός Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι πολύ διαφορετικό απ’ ότι τελικά έκανε, δηλαδή το να αμύνεται όσο καλύτερα μπορεί και να ελπίζει να βρει κάτι καλό, ίσως σε κάποια αντεπίθεση. Το γεγονός δε ότι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν και αρκετά ατομικά λάθη, σίγουρα δεν βοήθησε το πλάνο του Μαρτίνς, με αυτό το 3-4-3 ανάγκης.

Η μπάλα στο πρώτο διάστημα του αγώνα ήταν σταθερά γύρω από την περιοχή του Σα, με τη Σίτι να ψάχνει το γκολ και να έχει 8 συνολικά τελικές ως το 30′. Σε κανένα σημείο αντίθετα ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, ούτε για μισό λεπτό, με αποτέλεσμα στις λίγες φορές που αυτή ήταν σε «ερυθρόλευκα» πόδια, να γίνονται ατομικές προσπάθειες, καταδικασμένες να κοπούν πολύ πριν πλησιάσει την περιοχή του Έντερσον. Για περίπου ένα τέταρτο, από το 15′ ως το 30′ μόνο, ατόνησε η επιθετικότητα των Άγγλων, όμως γρήγορα και πάλι πάτησαν γκάζι.

Στο 36′ η Σίτι τελικά βρήκε το γκολ που έψαχνε με τη συνεργασία των Στέρλινγκ – Φόντεν και σκόρερ των δεύτερο, ενώ ως το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Σα «έβγαλε» και τις άλλες δύο ευκαιρίες των φιλοξενούμενων για το 0-2. Το φινάλε αυτού του πρώτου μέρους, βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει δεχθεί το πρώτο γκολ της χρονιάς σε αυτό το πρώτο 45λεπτο αλλά και χωρίς ο ίδιος να έχει κάνει τελική προσπάθεια.

Η εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο ελάχιστα άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να μην μπορεί να κάνει παιχνίδι στα χαφ και τη Σίτι να ελέγχει το ματς. Το εντυπωσιακό στατιστικό του 65ου λεπτού και απολύτως ενδεικτικό όσων συνέβαιναν πάνω στο χορτάρι του Καραϊσκάκη, ήταν τελικές προσπάθειες 0-20! Ως το φινάλε του αγώνα πια, η Σίτι έκανε πολλές αλλαγές και διαχείριση δυνάμεων, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τελικά την πρώτη του τελική με ένα σουτ του Φορτούνη ένα μέτρο άουτ στο 88′. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με την αγγλική ομάδα να φεύγει με το 0-1 και την πρόκριση στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Σισέ, Ντρέγκερ (66′ Βρουσάι), Ραφίνια, Πέπε (71′ Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας (78′ Σουντανί), Φορτούνης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ρούμπεν Ντίας, Στόουνς, Μεντί (78′ Ζιντσένκο), Κανσέλο, Γκιντογάν (86′ Ντόιλ), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι (76′ Φερναντίνιο), Φόντεν, Στέρλινγκ (76′ Μαχρέζ), Ζεζούς (78′ Αγκουέρο).