Έχασε 1-0 στον Βόλο αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά η ΑΕΚ

Με την ψυχή στο στόμα η ΑΕΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου, καθώς παρά την ήττα της στο Πανθεσσαλικό 1-0 απ’ τον Βόλο με τη νίκη 4-2 στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ, σφράγισε το εισιτήριο.

Το γκολ που έκρινε την τύχη της αναμέτρησης πέτυχε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο συνήθης ύποπτος Τάσος Δουβίκας στο 35΄. Το πέναλτι κέρδισε ο Νίνης, όταν ανατράπηκε απ’ τον Τσιντώτα. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο 93΄ αποβλήθηκε ο Χνιντ που είχε μπει στο ματς στο 82΄  με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Για ένα ακόμη ματς η Ένωση προβλημάτισε, όμως τουλάχιστον η σημερινή ήττα δεν είχε επιπτώσεις στην πορεία της προς το μεγάλο στόχο, την κατάκτηση του κυπέλλου.

Ο Βόλος μπήκε με επιθετική διάθεση στο ματς, ψάχνοντας δύο γκολ, και στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να βγάλει τρεις τελικές απέναντι σε μια ΑΕΚ που έδειχνε ξανά ευάλωτη αμυντικά. Αρχικά το σουτ του Μπαρτόλο στο 3′ μπλόκαρε ο Τσιντώτας, ενώ στο 8′ τα καθιερωμένα λάθη της κιτρινόμαυρης άμυνας στις στατικές φάσεις πήγαν να φέρουν το γκολ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Μήτογλου δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη λανθασμένη απομάκρυνση του Λάτσι με το κεφάλι.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια κατάφερε να ακυρώσει τις επιθετικές προσπάθειες του Βόλου, ωστόσο δημιουργικά ήταν φτωχή. Είναι χαρακτηριστικό ότι η μία και μοναδική τελική της Ένωσης στο πρώτο μέρος ήταν το γυριστό σουτ του Ανσαριφάρντ στο 9′ που μπλόκαρε ο Κλέιμαν. Το ματς δεν είχε πλέον καθόλου ρυθμό, με αρκετά λάθη και φάουλ. Αρκούσε ωστόσο μια κακή αντίδραση στην αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ για να βρουν οι παίκτες του Λόπεθ το γκολ. Όπως και έγινε στο 34′.

Μετά από ένα σουτ του Δουβίκα που κόντραρε πάνω στον Νεντελτσιάρου, η μπάλα πήγε προς τα αριστερά μέσα στην περιοχή, ο Τσιντώτας βγήκε, αλλά ο Νίνης τον πρόλαβε με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να τον ανατρέπει και τον Τζοβάρα να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Δουβίκας στο αμέσως επόμενο λεπτό ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0, βάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η ΑΕΚ για πολλοστή φορά μέσα στη σεζόν θα έμενε πίσω στο σκορ, ενώ λίγο έλειψε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βόλος να φτάσει και σε σκορ πρόκρισης πριν βγει το πρώτο μέρος όταν ο Μπαρτόλο σούταρε και η μπάλα κόντραρε πάνω στο απλωμένο πόδι του Νετελτσιάρου για να περάσει δίπλα από το κάθετο του Τσιντώτα σε κόρνερ. Η ΑΕΚ όχι μόνο δεν μπορούσε να αναπτυχθεί, έχοντας πρόβλημα στο να κρατήσει μπάλα, αλλά της έλειπε εμφανώς η ένταση από το παιχνίδι της βλέποντας τον Βόλο να την πιέζει ξανά όπως στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Η εικόνα στην αρχή του δευτέρου μέρους δεν είχε και πολύ μεγάλη διαφορά από αυτή του πρώτου με τους παίκτες του Χιμένεθ να έπρεπε να έχουν τη συγκέντρωσή τους και στο αμυντικό κομμάτι καθώς ο επικίνδυνος Βόλος έπαιρνε τα ρίσκα του ψάχνοντας το δεύτερο γκολ απέναντι σε μια τρωτή άμυνα. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Χιμένεθ πέρασε στο παιχνίδι τον Χριστόπουλο αντί του Μάνταλου, με τον νεαρό επιθετικό να παίζει στο δεξί άκρο και τον Γκαρσία στο αριστερό. Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο ματς όταν έπειτα από ενέργεια του Σιμάνσκι η μπάλα στρώθηκε από κόντρα στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος όμως εξ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν.

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει προβλήματα από τη μετάβαση της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση, μη μπορώντας να αναπτυχθεί ορθολογικά. Στο 82′ ο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Σάκχοφ, ο οποίος είχε και ένα προβληματάκι με τραυματισμό, με τον Χνιντ να παίρνει τη θέση του στον άξονα, ενώ και ο Μαχαίρας πήρε τη θέση του Καρίμ με τον Χριστόπουλο να παίζει στην κορυφή. Από την άλλη ο Λόπεθ ρίσκαρε ψάχνοντας το δεύτερο γκολ περνώντας τον Μαρτίνες στη θέση του Τσοκάνη.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, έστω και με άγχος, κατάφερε να κρατήσει τον Βόλο μακριά από τα καρέ του Τσιντώτα. Το 1-0 διατηρήθηκε ως το τέλος, με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να παίξει στις καθυστερήσεις με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Χνιντ, ο οποίος κατάφερε να δει δύο κίτρινες στο τελευταίο δεκάλεπτο παίζοντας ως κεντρικός μέσος.

Ο Τζοβάρας σωστά σφύριξε το πέναλτι υπέρ του Βόλου.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Τέκιο (70′ Ριένστρα), Τσοκάνης (83′ Μαρτίνες), Μπαριέντος, Νίνης, Μπαρτόλο, Περέα (62′ Μπουένο), Δουβίκας

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Λάτσι, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Σάκχοφ (82′ Χνιντ), Μάνταλος (58′ Χριστόπουλος), Γκαρσία (87′ Βασιλαντωνόπουλος), Ανσαριφάρντ (83′ Μαχαίρας)